IMF ile anlaşma beklentisi arttı, dolar Kasım 2008 seviyesini de zorladı

IMF ile anlaşma beklentisi arttı, dolar Kasım 2008 seviyesini de zorladı
IMF ile anlaşma beklentisi arttı, dolar Kasım 2008 seviyesini de zorladı

Gelişmekte olan ülke piyasalarına olan talep yüzünden İMKB de günü 712 puan çıkışla 38.901 puandan kapattı. FOTOĞRAF: GÜRSEL ESER / AA

Global piyasalardaki toparlanma Türkiye dahil gelişmekte olan ülke piyasalarına yaradı. IMF ile anlaşma imzalanacak beklentisi ile dolar TL karşısında 1.48'lere kadar geriledi
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Global piyasalarda yaşanan nispi toparlanmanın yanı sıra Türkiye’nin IMF ile yeni bir stand-by anlaşması imzalayacağına ilişkin artan beklentiler Türkiye’ye olan ilgiyi yine artırdı. Yaklaşık bir haftadır yabancı girişinde yaşanan sınırlı da olsa artışın etkisiyle dün dolar Kasım 2008’den bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1.48’leri denedi. Sabah saatlerinde 1.4820 TL’ye kadar gerileyen dolar kuru öğleden sonra gelen zayıf tepkilerine rağmen günü 1.49 TL seviyesinden tamamladı. Paritenin etkisiyle avro ise 2.1180 TL ile bir önceki günün hafif altında kaldı.
ABD’de açıklanan şirket bilançolarından bazılarının beklentilerden iyi çıkması ile son günlerde global piyasalarda nispi bir rahatlama gözlendi. Ancak yaklaşık dört aydır yükseliş yaşanan borsalarda kâr satışları öne çıktı. Bu arada güvenli liman olarak görülen ABD Doları’ndan uzaklaşma eğilimi ile dolar son ayların en düşük seviyelerini test etmeye başladı.
Dün avro/dolar paritesi bir ara 1.4250 seviyelerini de zorladı. 

Piyasalar rahatladı
Global piyasalardaki rahatlama yüzünden gelişmekte olan ülke piyasalarına yabancıların yöneliminin arttığına işaret eden bankacılar, bu arada hükümetin art arda vergi gelirlerini artırmaya yönelik kararlar alması ile yatırımcı kesiminin ‘sonbaharda IMF ile anlaşma yolda’ beklentisini satın almaya başladığını söyledi. Hükümetin bütçe açıklarını vergi artışlarıyla kapatma çabasına dikkat çeken bir bankacı, “Zaten gelişmekte olan ülke piyasalarına son dönemde bir yönelim vardı. Şimdi buna Türkiye’nin kendi hikâyesi de eklendi. Piyasada Türkiye IMF ile taze kaynak girişi sağlayacak olan yeni bir stand-by imzalayacak beklentisi arttı. Bu da Türkiye’ye yönelimi kuvvetlendiriyor” dedi.
Dolar kuru için 1.48-1.50 bandının önemli dirençler olduğunu belirten para yöneticileri, bir süre bu bant içinde hareket edilebileceğini ancak şimdilik 1,48’in altının zor ancak aşılamaz bir seviye olmadığını da ifade etti. 

İMKB yine yükseldi
Güne kararsız başlayan gelişmiş ülke borsalarına rağmen İMKB gün boyunca alıcılı bir seyir izledi. Türkiye dahil gelişmekte olan ülke borsalarında önemli çıkışlar yaşandı. İMKB günü 712 puan çıkışla 38.901 puandan tamamladı. Hisse senetleri ortalama yüzde 1.1 değer kazandı.
2 Şubat 2011 vadeli gösterge tahvilin faizi ise hafif düşüşle yüzde 11.34 seviyesinden günü tamamladı. 

Anlaşma umudu arttı 
Şekerbank’ın düzenlediği basın toplantısında Radikal’in sorusu üzerine döviz kurlarında son günlerde yaşanan düşüşü de değerlendiren Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, özellikle son dönemde hükümetin bütçe disiplinine yönelik adımlar atması ve bu amaçla art arda vergi artışları dahil gelir artırıcı kararlar aldığına dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:
“Hükümetin son haftalarda gelirleri artırmak amaçlı aldığı art arda kararlar sonbaharda IMF ile yeni bir anlaşma yapılacağına ilişkin beklentileri kuvvetlendirdi. Bu da yabancı yatırımcı girişini destekliyor. Bunun yanı sıra paritedeki hareket, global ekonomilere ilişkin oluşan iyimser beklentiler ve piyasaların son dönemde bunu fiyatlandırması da Türk mali piyasalarını olumlu etkileyen diğer gelişmeler.”