'IMF ile birbirimize alıştık'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye ile IMF arasında bir anlaşmaya varılamaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, görüşmelerin sürdürüldüğünü söyledi.

LONDRA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye ile IMF arasında bir anlaşmaya varılamaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, görüşmelerin sürdürüldüğünü söyledi. Londra'da UBS adlı finans kuruluşunun düzenlediği program çerçevesinde iki gündür yatırımcılarla bir araya gelen Unakıtan, dün yaklaşık 300 yatırımcıya hitap etti. Bakan Unakıtan, daha sonra 20 ayrı toplantıda da yatırımcıların özel görüşme taleplerini yerine getirdi.
Dün sabah da UBS binasında yabancı gazeteciler için basın toplantısı düzenleyen Unakıtan, Türkiye ile IMF arasında ikinci üç yıllık anlaşma için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Bir soru üzerine, Türkiye ile IMF arasında anlaşma sağlanamaması gibi bir durum olmadığını belirten Unakıtan, IMF görevlileriyle gayet rahat anlaştıklarını hatırlattı. Bundan sonra da bu durumun süreceğine inandığını belirten Unakıtan, "Zaten birbirimize de alıştık. Hatta stand-by'lar bittikten sonra da alışkanlıklarımızı sürdürüp görüşmeyi sürdüreceğiz herhalde" dedi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, IMF'nin, Türkiye'de teşvik edilen il sayısının artırılmasıyla ilgili bazı itirazları olabileceğine dair iddiaların hatırlatılması üzerine de daha önce 36 ile verilen teşviklerin 13 ile daha genişletilmesi yolundaki hazırlığın IMF tarafından getireceği yük açısından yakından izlendiğini belirtti.
Disiplinden taviz yok
'IMF yetkilileri bu yükün büyük olabileceğini belirtiyor' hatırlatmasında bulunan Bakan Unakıtan, "Ancak biz zaten Türkiye olarak mali disipline çok büyük önem veriyoruz. Ve bundan da asla taviz vermeyiz" diye konuştu.
2005'te de yüzde 6.5 faiz dışı fazlayı elde edeceklerini hükümet olarak ilan ettiklerine ve programlarını buna göre yaptıklarına dikkat çeken Unakıtan, 2005 yılı ocak ayındaki ilk sonuçların iyiye işaret ettiğini kaydetti. Hedeflerin tutturulması sağlandıktan sonra, detayda IMF ile oturulup hesaplamaların yapılabileceğini de vurgulayan Unakıtan, şöyle konuştu:
"Maliye Bakanı olarak, bunun altından kalkamayacağımız bir yük getirmeyeceğinden eminim. Bu konuda IMF ile de bir sorun yaşanacağını sanmıyorum. Hedeflerden mali disiplinden sapmadan IMF ile anlaşacağımıza inanıyoruz. Önlemimizi de alıyoruz."
Unakıtan, teşvikler için gerekli paranın nereden bulunacağı sorusu üzerine de "Ocak ayında alınan ilk netice faiz dışı fazlanın beklenenin iki katına çıktığını gösteriyor'' yanıtını verdi. Bakan Unakıtan, "Türkiye'nin gelirlerinde önemli bir artış oluyor. Vergi gelirlerindeki artış, gelir kalitesini de artırıyor. IMF ile konuştuğumuzda hem bunun kaynağını gösterebiliriz ve hem bütçe hesaplarımızı ortaya koyabiliriz" diye konuştu.
Bakan Unakıtan, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile müzakere sürecini başlatmasıyla birlikte Türkiye'ye uluslararası piyasalarda duyulan ilginin arttığını vurguladı.
Büyükler özelleşecek
Unakıtan yabancı gazetecilere, 2005 yılında daha büyük kuruluşların özelleştirilmesine yöneleceklerini söyledi. Bu çerçevede Telekom'un özelleştirilmesi sürecinin başladığını, onu Tekel'in sigara bölümünün izlediğini, yakında da Tüpraş, Petkim ve Erdemir gibi şirketlerin özelleştirilmesi için düğmeye basılacağını belirten Unakıtan, programda Milli Piyango, enerji dağıtımı gibi kalemler de bulunduğuna dikkat çekti.
Bakan Unakıtan, bir gazetecinin vergilerde artış düşünüp düşünmedikleri yolundaki sorusu üzerine, daha fazla vergi geliri elde ettiklerini hatırlattı. "Ama vergi nispetlerini artırmayı ya da yeni vergiler koymayı düşünmüyoruz" diyen Unakıtan, sadece vergi tabanını genişletip, geliri artırmayı tercih ettiklerini kaydetti.