IMF ile doğrudan görüşmeler yeniden başlıyor

IMF ile doğrudan görüşmeler yeniden başlıyor
IMF ile doğrudan görüşmeler yeniden başlıyor

Başbakan Erdoğan ile görüşmenin ardından Strauss-Kahn (sağda) ve Lipsky ?Anlaşma konusunda görüşmeler sürüyor? demekle yetindi. FOTOĞRAF: AFP

IMF ile yeni bir anlaşma yapılması yönündeki ilk adım dün Londra'da atıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn'ın görüşmesinden 'prensipte görüşmelerin yeniden başlaması' yönünde karar çıktı

LONDRA - BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan ile IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn arasında G-20 Zirvesi sırasında yapılan temasta kesilen görüşmelerin yeniden başlaması konusunda ilke anlaşmasına varıldı. G-20 Zirvesi nedeniyle Londra’da bulunan Erdoğan ile Kahn dün basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ile IMF Başkan Yardımcısı John Lipsky de katıldı.

Üç konu görüşüldü
Görüşmede, Uluslararası Para Fonu ile iplerin gerilmesine neden olan ‘Nereden buldun’ kanunun yanı sıra, belediyelere aktarılan kaynakların sınırlandırılması ve denetimi ve gelirler idaresi konusunun görüşüldüğü öğrenildi.
Her iki taraf da ilkesel olarak doğrudan görüşmelere yeniden başlama konusunda anlaşmaya vardı. Türkiye, şubat ayında kesilen görüşmeler nedeniyle Ankara’dan ayrılan IMF heyetini önümüzdeki günlerde yeniden Türkiye’ye davet edecek. Stand-by görüşmeleri üç pürüzün giderilmesi üzerine kaldığı yerden devam edecek. Ekonomi kaynakları, Türkiye ve IMF’nin 28 milyar dolar kredi öngören bir stand-by üzerinde durduğunu kaydetti.
IMF Başkanı yaptığı basın toplantısında Başbakan?Erdoğan ile konuştuğunu, anlaşma konusunda görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Strauss, detaylı bilgi vermekten kaçınırken,  John Lipsky ise, Türk heyeti ile görüştüğünü ve Bakan Mehmet Şimşek’le yaptığı sohbetten büyük zevk aldığını ifade etti. Lipsky, Türkiye ile yeni bir anlaşma konusunda soruları cevapsız bırakarak ’Türk liderlerle görüşmelerimiz olumlu geçti’ demekle yetindi. 

Erdoğan: Bu ay davet edeceğiz
Başbakan Tayyip Erdoğan, Oxford İslami Etütler Merkezi’ndeki ‘Medeniyetler İttifakı ve Türkiye’nin Rolü’ konulu konferansta, IMF ile görüşmelerin olumlu olduğunu açıkladı. Erdoğan şöyle dedi: “Bu ay davet edeceğiz. Ciddi manada bir mesafe aldık. Görüşmeler yapılacak. Görüşmenin neticesine göre takvim belirleriz. Olumlu diyebiliriz.”
Türkiye Masası Şefi Rachel Van Elkan başkanlığındaki IMF heyetiyle resmi temaslar 8 Ocak tarihinde başladı. Bundan bir hafta sonra bu kez IMF Avrupa Bölgesi İcra Direktörü Willy Kiekens, Türkiye’ye geldi. Elkan ve beraberindeki heyet ocak sonunda Ankara’dan ayrıldı. IMF heyetiyle yürütülen süreç, teknik düzeyde elektronik posta yoluyla diyalog içerisinde devam ediyor. (dha, aa)