IMF ile gerginlik borsayı düşürdü

IMF Türkiye temsilcisi Hugh Bredenkamp ile Devlet Bakanı Abdüllatif Şener arasında iki gündür süren 'teşvik tartışması' borsaya düşüş için gerekçe oluşturdu.

İSTANBUL - IMF Türkiye temsilcisi Hugh Bredenkamp ile Devlet Bakanı Abdüllatif Şener arasında iki gündür süren 'teşvik tartışması' borsaya düşüş için gerekçe oluşturdu. 28 bin 500 direncini kıramayan borsaya para girişi olmayınca endeks 27 bin 528 puana kadar geriledi. Önceki günkü kapanışına göre 741 puan düşen borsada hisse senetlerinin değer kaybı yüzde 2.6 oldu; işlem hacmi ise 1.17 milyar YTL olarak gerçekleşti.
Piyasa uzmanlarına göre yükseltmekte zorlanan piyasa, bu satış dalgasıyla rahatladı. Endeksi yukarı taşıyan İMKB 30 kâğıtlarına gelen satışlarla piyasanın bir düzeltme yapmış olduğunu söyleyen uzmanlara göre yatırımcıların bir kısmı da kazancını realize etmek istediği için mal değişimine yöneldi.
Orta vadede borsada yükseliş trendinin korunduğunu belirten Ziraat Yatırım Araştırma Müdürü Selçuk Özcan, bu düşüşün borsadaki yükseliş trendini bozacak nitelikte sayılmayacağını daha çok bir 'teknik geri çekilme' olarak tanımlanabileceğini ifade etti. Özcan, IMF'den üst üste gelen iki açıklamanın, zaten gevşeme eğilimindeki piyasada, ekonomiye ilişkin kaygıları artırmış olabileceğine değinerek, "Yukarı gidemeyen piyasa, kâr satışlarıyla aşağı çekildi" dedi.
Önceki gün parite etkisiyle yükselen dolar, dün de 1.1 YKr artarak 1.3430 YTL'ye yükseldi. Avro da 1 YKr yükselerek 1.7100 YTL'ye çıktı. Yabancıların pozisyon kapatmaya yönelik alımları, dün de etkili oldu. Bir bankacı, bugün açıklanacak ABD dış ticaret verisinin piyasaların yönünü belirleyeceğini söyledi.