IMF, işsizliğin azalmasını bekliyor

IMF Avrupa Bölgesi Direktörü Michael Deppler, Türk ekonomisinde son yıllarda sağlanan gelişmeleri 'Türkiye, bir başarı öyküsü' sözleriyle değerlendirerek, halen yüksek seyreden işsizlik oranının bu yıldan itibaren azalacağı öngörüsünde bulundu.

İSTANBUL - IMF Avrupa Bölgesi Direktörü Michael Deppler, Türk ekonomisinde son yıllarda sağlanan gelişmeleri 'Türkiye, bir başarı öyküsü' sözleriyle değerlendirerek, halen yüksek seyreden işsizlik oranının bu yıldan itibaren azalacağı öngörüsünde bulundu. Deppler, NTV'ye demecinde, yeni stand-by düzenlemesinin mayıs başlarında İcra Direktörleri Kurulu'nca ele alınmasının beklendiğini hatırlatarak, "Bana göre Türkiye'nin durumu çok umut verici" dedi. Deppler, başarıların, büyümede, enflasyon, borç ve faiz oranlarının düşmesinde gözlemlendiğini belirtti. Türkiye'nin zayıf noktalarını ikiye ayıran Deppler, finansal zafiyet olarak Türkiye'nin borç oranını gösterdi. Deppler, iç kaynaklı zayıflıklarda da yüksek seyreden işsizlik oranını ve doğrudan yabancı yatırım ortamını saydı.
Deppler, işsizlikte gerileme sağlanamamasına en önemli neden olarak da, üç yıldır olağanüstü yüksek gerçeklesen verimliliği gösterdi. Deppler, verimlilikteki artışın sürdürülebilir olmadığını ve muhtemelen bu sene duracağını belirterek, bu durumda şimdiye kadar atıl güçlerini devreye sokan işletmelerin artık işçi almaya başlayacakları beklentisini dile getirdi ve, "İşsizliğin azalmasını bekliyorum" dedi. Deppler, yüksek petrol fiyatlarının daha çok küresel nitelik taşıdığını, Türkiye'nin cari açığına olumsuz etkide yapabildiğini, ancak durumun idare edilebilir sınırlarda kaldığını söyledi. Michael Deppler, küresel faiz artışının ise Türkiye'ye daha fazla zarar verebileceğini anlattı.