IMF: Kaliteli tedbirler bekliyoruz

IMF Dış İlişkiler Komitesi Direktörü Tom Dawson, hükümetin yatırımları artırmak amacıyla 36 ile uygulanan teşvikin kapsamını genişleterek 49'a çıkarmasına ilişkin endişelerini dile getirdi.

WASHINGTON/ANKARA - IMF Dış İlişkiler Komitesi Direktörü Tom Dawson, hükümetin yatırımları artırmak amacıyla 36 ile uygulanan teşvikin kapsamını genişleterek 49'a çıkarmasına ilişkin endişelerini dile getirdi. Dawson, teşvik uygulanan illerin sayısının artırılması konusunda hükümet tarafından açıklanan ilk tasarının sosyal güvenlik açığı ve faiz dışı fazla gibi önemli hedefleri tehlikeye sokacağını söyledi.
Tom Dawson bir brifing sırasında yaptığı açıklamada, "Otoritelerden bu hedeflere ulaşılabilmesi için yüksek kaliteli mali tedbirler almalarını bekliyoruz, bu yeni programın yürürlüğe girebilmesi için gerekli" diye konuştu.
IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkampn geçen hafta Teşvik Yasası'na ilişkin planın, 2005-2007 dönemini kapsayan 10 milyar dolarlık yeni stand-by anlaşmasını bloke edebileceğini söylemişti. Dawson, "Bu planın çarpıklıkları artıracağını, sosyal güvenlik sistemini zayıflatacağını ve ciddi bir mali bedeli olabileceğini düşündüğümüz için ciddi bir endişe kaynağı" diye konuştu.
Bu arada, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan ve yönetim kurulu üyeleri Anadolu Serbest Bölgesi kurulmasına katkılarından dolayı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a teşekkür ziyaretinde bulundu. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Unakıtan, teşvik kapsamındaki il sayısını 36'dan 49'a yükselten tasarıyı Meclis'e sevk ettiklerini belirterek, bundan sonra Meclis'in iradesinin söz konusu olduğuna işaret etti. Unakıtan, 49 ilden vazgeçilmeyeceğini, düzenlemenin maliyetinin de belli olduğunu, bu maliyetin karşılanamaması ve kaynak bulunamaması gibi dertleri ve düşünceleri bulunmadığını söyledi.
IMF Türkiye Temsilcisi'nin stand-by'ın tehlikeye gireceği uyarısının hatırlatılması üzerine de şunları söyledi: "Her kuruluş kendine ait açıklamaları gerektiği zamanda yapabilir. Bu bizi bağlamaz. IMF ile görüşmeler her zaman devam ediyor. Gazete ve medya aracılığıyla IMF ile ilişkilerimizi tayin etmiyoruz, yürütmüyoruz. Münasebetlerimiz gayet iyi, o şekilde devam edecek."
İki yabancı firmanın ÖTV artışından sonra sigara ihalesinden vazgeçtiği yolunda haberler bulunduğunu belirten ve idareye de bu konuda bir başvuru olup olmadığı sorusuna da Unakıtan, "Hayır olmadı. Bütün hazırlıklar devam ediyor. 2005 yılının özelleştirme için iyi bir yıl olacağını tahmin ediyorum" karşılığını verdi. (Reuters, Radikal)