IMF karşıtı protestocular polisle çatıştı, Taksim savaş alanına döndü

IMF karşıtı protestocular polisle çatıştı, Taksim savaş alanına döndü
IMF karşıtı protestocular polisle çatıştı, Taksim savaş alanına döndü

Taksim?den kaçan göstericiler, İstiklal Caddesi ve Sıraselviler caddesi ile Tarlabaşı?na ve ara sokaklara dağıldı. Göstericiler, İstiklal Caddesi üzerindeki bazı işyerleri ve bankaların camlarını kırdı.

Kongre Vadisi'ne yürümek isteyen göstericileri polis su ve gaz bombasıyla dağıttı. Taksim ve çevresi savaş alanına döndü. Polisin güç kullanarak dağıttığı göstericiler bankalara, Mc Donald's'a ve dükkanlara saldırdı
Haber: ÜMİT ALTINDERE / Arşivi

İSTANBUL - IMF ve Dünya Bankası toplantılarının resmi açılışı olaylı başladı. Sabah erken saatlerde Taksim Meydanı’nda protesto gösterisi yapan 1500 kişinin Kongre Vadisi’ne yürümek isteyen bir bölümüne yoğun gaz ve tazyikli suyla müdahale edildi. Tarlabaşı, İstiklal Caddesi, Cihangir ve Gümüşsuyu’na dağılan göstericiler polislere, bankalara, Mc Donald’s’a, süpermarketlere ve işyerlerine saldırdı.       

Dünya yakından izledi
Dünyanın yakından takip ettiği IMF ve Dünya Bankası toplantılarının Harbiye’deki Kongre Vadisi’nin dün resmi açılışının yapıldığı saatlerde, İstanbul Valiliği’nce ‘eylem alanı’ olarak gösterilen Taksim Meydanı’nda 1500 gösterici toplandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan o saatlerde başladığı toplantıların açılış konuşmasında katılımcıları henüz yıkıcı bir niteliğe bürünmemiş olan protesto gösterisi düzenleyenlere kulak vermeleri çağrısında bulunuyordu.
‘KESK, DİSK, Türk-İş İstanbul Şubeleri, TMMOB, TTB, ÖDP, TKP, EMEP, Halkevleri, Diren İstanbul Grubu ve Anti-Kapitalistlerin toplandığı alanda yabancı göstericiler de vardı. Topluluk ‘Bu memleket, bu halk satılık değil’, ‘Kahrolsun IMF, İşbirlikçi AKP’, ‘IMF defol’, ‘IMF-AKP elini işçinin cebinden çek’ sloganları atıp pankartlar taşıdı.
Polis bu esnada Taksim’e çıkan yolları kapatarak, geniş güvenlik önlemleri aldı. Helikopterlerle de meydan üzerinde tur atılıyordu. 

‘IMF yoksula karşı’
Grup adına konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren, IMF ve Dünya Bankası’nın değil çözüm önerilerini tartışmak, varlıklarını bile kabul etmediklerini belirterek, şöyle konuştu.
“Amaç, daha üç hafta önce yurttaşlarını sele teslim eden, varoşlarında milyonlarca yoksul emekçinin sefalete mahkûm edildiği İstanbul’u küresel kent olarak pazarlamak, IMF’ye şirin görünmektir. Politikaları aleyhimizedir. Yaptıkları her şey, attıkları her adım emekçilere, yoksullara, halklara karşıdır. İşsizlik, yoksulluk, açlık, sefalet, IMF ve Dünya Bankası’nın yani üstlendikleri kapitalist sistemin sonuçlarıdır.”

Kulak değil, gaz!
Konuşmasının ardından topluluk bir bölümü, Kongre Vadisi’ne doğru yürümek isteyince polis, göstericilere sert müdahalede bulundu. Yoğun gaz bombası, tazyikli ve kırmızı boyalı suyla müdahale eden polis, göstericileri dağıttı. 

Bankalar tahrip edildi
Atılan gaz bombalarından Taksim Meydanı bir süre beyaz dumana boğuldu. Polisin attığı gaz bombaları toplantılara katılmak üzerie Kongre Vadisi’ne gitmeye hazırlanan katılımcı heyetlerini de etkiledi. Heyetlerin araçlarla Kongre Vadisi’nden çıkışları ertelendi.
Taksim’den kaçan göstericiler İstiklal ve Sıraselviler caddeleri ile Tarlabaşı’na ve ara sokaklara  dağıldı. İstiklal Caddesi üzerindeki bazı yabancı işyerleri ve bankalar taşlandı. Yüzünü saklayan göstericiler polise taş ve sapanla bilye attı. Atılan taşlardan bazı polis araçlarının ve İETT durağının camları kırıldı. Maskeli protestocular, çöp konteynırlarıyla barikat kurmak istedi.  Ayrıca İstiklal Caddesi girişine de molotofkokteyli atıldı. Bunun üzerine bir emniyet mensubu havaya birkaç el ateş etti.
Cihangir’de polise sapanla bilye ve taş atan protestocular, iki banka şubesi ve bir süpermarkete büyük zarar verdi. Gümüşsuyu’nda da kimi işyerleri ve reklam tabelaları hedef alındı.
Polis Cengiz Kandil de biber gazından zehirlendi. Avukat Burcu Aslan ise toplantıya giderken kafasına taş gelince kanlar içinde kaldı. Umut Aydoğdu adlı kişinin de kolu kırıldı. Olaylar sonrasında 57 kişi gözaltına alındı.
Eylemcilerden 39’u Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne, 17 kişi de çeşitli karakollara götürüldü.

96 kişi gözaltında, turistler şaşkın 
İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim’de, IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde 80’e yakın kişinin gözaltına alındığını ve bir polis memurunun yaralandığını söyledi.
Vali Güler, toplantılar kapsamında önemli güvenlik tedbirleri alındığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Toplantıya ilişkin karşıt görüşlerini, protestolarını ifade etmek isteyen gerek yerli gerekse yabancı kuruluşlar için bu toplantı süresince görüşlerini, düşüncelerini en sağlıklı ortamda ifade etmelerine imkân sağlamak için kongre vadisinin civarındaki 4 ilçede 14 ayrı yer tespit edildi. Bunlar daha önce de ilan edildi ve buralarda toplantının başlangıcından bu yana sivil toplum örgütlerinin, legal kuruluşların, hatta bazen illegal kuruluşların, inisiyatiflerin, platformların değişik görüş açıklamalarına, basın bildirilerine, pankartlı gösterilerine şahit olundu. Belirlenen yerlerde şimdiye kadar 50’ye yakın bu tarzda basın açıklaması ve gösteri yapıldı.”

2 bin kişilik grup
Bugün de Taksim’de sendika üyesi ağırlıklı olmak üzere 1500 -2 bin kişilik bir grubun karşıt görüşlerini dile getirdiğini ifade eden Güler, polisin bununla ilgili her türlü kolaylaştırıcı önlemi aldığını kaydetti.
Güler, bazı illegal grupların dağılım sırasında çeşitli yönlere dağılarak, polise taş, sopa ve molotofkokteyliyle saldırdıklarını gördüklerini belirterek, şunları kaydetti: “Bu anlamdaki gösterilere polisimiz müdahale etti.
Orantılı bir biçimde bu şahıslarla ilgili önleyici tedbirlerini de aldı. Maalesef bu olaylar sırasında bir polis memurumuz illegal grubun toplu saldırısına maruz kaldı ve yaralandı. Vatandaşlarımızdan yaralanan yok. Dağılım sırasında birkaç işyerinin camları kırıldı, birkaç otobüsün veya otobüs durağının camlarında kırıklar meydana geldi. Bu gösteriler sırasında 80’e yakın kişi gözlem altına alındı. Kendileriyle ilgili soruşturmalar sürüyor.”
Vali Güler, Şiddete başvurmakla görüş açıklamak arasındaki farkı elbetteki hak ve özgürlüklerin kötüye kullanılması anlamında ve başkalarının özgürlüklerini kısıtlamaya yönelik olarak değerlendiriyoruz. Polise mukavemet etmek, taşla sopayla molotofkokteyliyle saldırmak da bir suç teşkil eder. Bu nedenle gözlem altına alındılar. Görüş açıklayan, görüşlerini ifade eden hiç kimseye böyle bir müdahalede bulunulmadı” diye konuştu. 

125 kişiye yasal işlem
Güler, İstanbul’un bu tarz büyük kongrelere ev sahipliği yapmaya devam edeceğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu toplantılarla ilgili her türlü fikirlerin, görüşlerin açıklanması da normal. Şiddet, bunların istisnasıdır. Şiddete başvurulması halinde böylesine bir imkânın, böyle bir ortamın tabii ki yaratılamayacağı da açık.
Gerek kapalı, gerekse açık alanlarda birçok kez protesto gösterileri, basın açıklamaları yapıldı. Yaklaşık 7 bin kişi bu gösterilerde, basın açıklamalarında yer aldı. Şimdiye kadar da bu gösterilerle ilgili olarak şiddete başvuran, özgürlüklerin sınırlarını aşan yaklaşık 125 kişiye yasal işlem yapıldı.”

Yabancı gruplar da var
Muammer Güler, yurtdışından gelen protesto gruplarının da bulunduğuna belirtip, “Onların da protesto gösterilerine katıldıklarını biliyoruz” dedi. Bu arada Taksim ve civarında bulunan turistler ise gösterilerin ortasında kalarak zor dakikalar geçirdi. 


Polis Taksim Meydanı’nı gaza boğdu. Gösterilerin ortasında kalan yabancı turistler de gaz bombasından nasibini aldı. 
FOTOĞRAF: MUSTAFA ÖZER / AFP