IMF korkusu altını vurdu

Altın rezervi açısından ABD ve Almanya'nın ardından dünya üçüncüsü olan IMF'nin satış yaparak fakir ülkelerin borçlarının hafifletilmesine katkı sağlayacağı söylentileri, uluslararası borsalarda fiyatları geriletiyor.

LONDRA - Altın rezervi açısından ABD ve Almanya'nın ardından dünya üçüncüsü olan IMF'nin satış yaparak fakir ülkelerin borçlarının hafifletilmesine katkı sağlayacağı söylentileri, uluslararası borsalarda fiyatları geriletiyor. Hafta sonu G-7 zirvesine katılan IMF Başkanı Rodrigo Rato'nun, bu yönde gelen önerileri değerlendirdiği ve yoksul ülkelerin borç yapısının iyileştirilmesi için finansman sağlamak amacıyla fonun rezervlerinden bir kısmını satışa çıkarabileceği belirtildi.
Konuyla ilgili kararın nisandaki IMF toplantısında kesinleşebileceği ifade ediliyor. IMF'nin 3 bin 217 ton altın rezervinin, fakir ülkelerin borç yükünü hafifletmek amacıyla satılması kararına, fonda en yüksek oy hakkına sahip üye olan ABD'nin itirazı beklense de bir uzlaşmaya varılması bekleniyor. IMF'nin altın satışına başlaması durumunda ortaya çıkacak arz fazlasıyla fiyatların önemli oranda düşeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Uluslararası borsalarda altının onsu ise son ayların en düşük seviyesi olan 413 dolardan işlem görüyor.
ABD Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor, yoksul ülke borçlarının azaltılması konusunda ülkesinin bazı planları olduğunu belirtse de, IMF'nın altın satışı konusunda, "Bunun zorunlu olduğunu düşünmüyoruz" dedi.