IMF kredi imkânını 1 trilyon dolara çıkarmak istiyor

IMF kredi imkânını 1 trilyon dolara çıkarmak istiyor
IMF kredi imkânını 1 trilyon dolara çıkarmak istiyor

Strauss-Kahn: 1 milyar dolar fon doğru tahmin.

LONDRA - Ünlü ekonomi gazetesi Financial Times, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) gelecekteki global finansal krizlerin önüne geçebilmek için kredi kaynaklarını toplam 750 milyar dolardan 1 trilyon dolara çıkarmak istediğini duyurdu. 

Ülkelere özel paket
Gazetenin kaynak belirtmediği sözkonusu haberinde Uluslararası Para Fonu’nun  ekonomik krizlere koşullu kredi paketleri ile yanıt vermek yerine, her ülke için özel olarak tasarlanmış finansman anlaşmalarını önceden yapmaktan yana olduğu ifade edildi. 

Krizi önleyebilir
Gazetede yer alan aynı haberde bu konuda örneklere de yer verildi. Uluslaraası Para Fonu Başkanı Dominique Strauss-Kahn da aynı gazeteye yaptığı açıklamada, ek kredi talebine ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Global finansal kriz zamanında olmasa bile, büyük bir fonun etkin olarak katılımının sağlanması önümüzdeki dönem yaşanabilecek olan olası krizlerin önlenmesine de önemli oranda katkıda bulunabilir...
Fonun finansman rolünün azalması elimizde güçlü bir silah bulunmasına gerek kalmadı demek değil. Toplam 1 milyar dolarlık bir fon bence doğru bir tahmindir. Bu sayede krizlerin önüne geçilebilir.” ( Reuters )


    ETİKETLER:

    Reuters