'IMF olsa da olmasa da yatırıma devam ederiz'

'IMF olsa da olmasa da yatırıma devam ederiz'
'IMF olsa da olmasa da yatırıma devam ederiz'

Yapı Kredi Bankacılık Akademisi?nin açılışına UniCredit CEO?su Alessandro Profumo, Koç Holding CEO?su Mustafa Koç, Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt ve Genel Müdür Faik Açıkalın da katıldı.

Türkiye'nin bölgedeki en büyük geliri üreten ülkelerden biri olduğunu belirten UniCredit CEO'su Profumo, 'Türkiye-IMF anlaşmasını Türkler bilir ama biz her koşulda Türkiye'deki yatırımlarımıza devam ederiz. Türkiye'nin önemi artıyor' dedi
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

KOCAELİ - Yapı Kredi’nin ana hissedarlarından UniCredit Group’un CEO’su Alessandro Profumo, Türkiye IMF ile anlaşsa da anlaşmasa da yatırıma devam edeceklerini söyledi. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nin Gebze’deki açılışında konuşan Alessandro Profumo, “IMF ile anlaşma olmalı mı, olmamalı mı bunu Türkler bilir ama biz her koşulda Türkiye’ye yatırıma devam ederiz.
Çünkü stratejik açıdan çok önemli avantajlarınız var. Başta genç nüfus olmak üzere, Türkiye’nin coğrafi konumu ve girişimci ruhu yatırımcıları çekiyor” diye konuştu. Yapı Kredi’nin krize rağmen büyümeye devam ettiğini vurgulayan Profumo, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan’ın ‘Krizden önce Türkiye’ye yatırım yapan bankalar çok memnun, yapmayanlar ise pişmanlık içindeler’ şeklindeki açıklamasıyla ilgili, “Ali Babacan’ın dediği gibi krizden önce Türkiye pazarına girdiğimiz için şanslıyız ama şimdi de durmuyoruz, yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi. 

‘Türkiye başarı örneği’
Türkiye’deki bankacılık sisteminin tüm dünyanın zarar gördüğü küresel krizde güçlü duruşuyla, bir başarı örneği gösterdiğini söyledi. Türkiye’nin UniCredit için artan bir öneme sahip olduğunu belirten Alessandro Profumo, Türkiye’nin şimdiden bölgedeki en büyük geliri üreten ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Türkiye ekonomisinde iyileşme sürecinin başladığını vurgulayan Profumo, krizin çözülme yoluna girdiğini ve 2010’da daha da hızlanacağını ifade etti. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nin önemine de değinen Profumo, “En iyi yatırım eğitime yapılandır. Genç bankacılara önemli tecrübeler aktarılacak” dedi. 

‘Henüz en iyi banka değiliz’
Krizde güçlü bir küresel finansal sistem kurulmaya çalışıldığını kaydeden Profumo, “Türkiye bunu başardı. 2001 yılında yaşanan finansal krizden sonra Türk bankaları büyük ve ciddi bir değişim yaşadı. Bunu çok olumlu karşılıyoruz. Türk bankacılık sistemi umut verici” dedi. Türkiye’de henüz ‘en iyi banka’ konumunda olmadıklarını belirten Profumo, “Ancak önemli bir bankayız. Bardağın dolu tarafından bakıyoruz. Çok net hedeflerimiz var, büyümeye devam ediyoruz, gelişmelere açığız” diye konuştu. 

Koç: İnsana yatırım ilk sırada
Küresel krizin dünyada bankalara büyük izler bıraktığını vurgulayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da, “Ama Türk bankaları 2001’deki yapısal reformlarıyla krizde güçlü durmayı başardı” dedi. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin insan gücüne yatırımın hep ilk sırada yer aldığını vurgulayan Koç, bankacılık akademisinin finans sektörüne en iyi insan kaynağını yetiştireceğini söyledi. İlk etapta eğitimlerin sadece Yapı Kredi çalışanlarını kapsayacağını aktaran Koç, önümüzdeki dönemde tüm sektöre hizmet verileceğini kaydetti. Eğitim ve insan kaynağı yatırımlarıyla güçleneceklerini belirten Koç, “Hedefimiz Yapı Kredi’yi Türkiye’nin en iyi ve lider bankası yapmak” dedi.
Kurumların en iyi korunması ve geliştirilmesi gereken unsurun çalışanlarının bilgisi ve tecrübesi olduğunu kaydeden Koç, “Bankacılık akademisi de, bu anlayışımızın en somut göstergesi” dedi. Yapı Kredi’nin tarihsel gelişim süreci içinde ‘ilklerin bankası’ olduğunu vurgulayan Koç, Yapı Kredi’nin  1950’li yıllarda bankacılık simülasyonu oryantasyon programıyla da bir ilki gerçekleştirdiğini hatırlattı. 

Kredilerde yüzde 15 büyüme
Gazetecilerin Yapı Kredi’nin hedeflerine ilişkin soruya ise Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın şu yanıtı verdi: “2010 yılında sektör genelinde kredi ve mevduatlarda yüzde 5-10 büyüme bekleniyor. Yapı Kredi’de ise bu büyüme beklentisi, sektör genelinin üstünde, yüzde 14-15 şeklinde gerçekleşecek.”

Yapı Kredi günde 1200 kişiye eğitim verecek
Yapı Kredi 65’inci yaşını, Gebze’de 17 milyon TL yatırımla kurduğu ‘Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’yle kutluyor. Yapı Kredi’nin ‘kurumsal üniversite’ anlayışıyla tüm eğitim birimlerini bir çatı altında toplamak amacıyla 2008’de eğitime açtığı bankacılık akademisinde, hem banka çalışanlarına hem de yeni alınacaklara bankacılık, kişisel gelişim, liderlik ve sosyal sorumluluk programları altında eğitimler veriliyor.
Eğitim programları, bankanın iç kaynakları, Avrupa’nın önemli iş okulları ve Türkiye’deki üniversitelerin işbirliğiyle hazırlanıyor. Akademide aralarında Yapı Kredi’nin eski yöneticilerinin de bulunduğu 250 eğitimci bulunuyor. Toplam 9 bin metrekare alan üzerine kurulu akademi, 32 sınıf, konferans salonu, kütüphane ve oditoryumdan oluşuyor. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde ayrıca, sosyal sorumluluk projelerine destek verecek bir dilek havuzu, tasarım ağaçlar ve Yapı Kredi’nin renklerini temsil eden panolar da yer alıyor.
İç mekânda kullanılan dört ana renkten kırmızı liderliği, lacivert bankacılığı, mor kişisel gelişimi ve sarı sosyal sorumluluğu simgeliyor.
Dün resmi açılışı yapılan Yapı Kredi Bankacılık Akedemisi’nin Türkiye’nin en kapsamlı kurumsal üniversitelerinden biri olduğunu vurgulayan Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, “Bu eğitim platformundan tüm sektörün yararlanmasını hedefledik. Akademi 17 milyon TL yatırımla 1.5 yılda tamamlandı. Günde 1.200 kişiye eğitim verebilecek şekilde tasarlandı” diye konuştu.