IMF: Önce yasalar daha sonra 800 milyon dolar

Uluslararası Para Fonu (IMF) desteğinde uygulamaya konulan üç yıllık yeni ekonomi programının ilk gözden geçirmesi tamamlandı. Ancak, 800 milyon dolarlık kredi diliminin serbest bırakılması, sosyal güvenlik yasa tasarısı ile bankacılık yasa tasarısının bu ay sonuna kadar yasalaştırılması koşuluna bağlandı.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF) desteğinde uygulamaya konulan üç yıllık yeni ekonomi programının ilk gözden geçirmesi tamamlandı. Ancak, 800 milyon dolarlık kredi diliminin serbest bırakılması, sosyal güvenlik yasa tasarısı ile bankacılık yasa tasarısının bu ay sonuna kadar yasalaştırılması koşuluna bağlandı.
Devlet Bakanı Ali Babacan IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp'ın katıldığı basın toplantısı ile gözden geçirmenin tamamlandığını ve niyet mektubu taslağı üzerinde genel hatlarıyla mutabakat sağlandığını açıkladı. Devlet Bakanı Ali Babacan, ilk defa gözden geçirmenin dokuz gün gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirtirken, niyet mektubunun da iki sayfalık tablolarıyla birlikte toplam 6 sayfadan oluştuğunu söyledi.
İki siyasi adım bekliyor
Lorenzo Giorgianni, ilk gözden geçirmenin tamamlanması için iki politik adımın atılmasını beklediklerini vurguladı ve haziran ayının sonuna kadar sosyal güvenlik reformu ile bankacılık yasalarının Meclis'te kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Lorenzo Giorgianni, "Bu adımların atılması durumunda ben de gözden geçirmenin tamamlanması için icra kuruluna tavsiyede bulunacağım" dedi.
Devlet Bakanı Ali Babacan da iki tasarının Meclis'te yasalaşmasını, ilk gözden geçirme görüşmelerinin tamamlanmasının ardından, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun temmuz ayı içinde toplanıp, yaklaşık 800 milyon dolarlık ilk kredi dilimini serbest bırakmasını beklediklerini söyledi.
Gözden geçirmenin bir diğer kriteri olan Ziraat Bankası ve Halkbank strateji planlarının son aşamada olduğunu belirten Devlet Bakanı Ali Babacan, bunun birkaç hafta içinde açıklanacağını kaydetti.
Tasarıların durumu
Sosyal güvenlik yasa tasarısının Sağlık Komisyonu'nda alt komisyonda görüşmeleri tamamlandı. Söz konusu tasarı önce üst komisyonda sonra Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. Bankacılık yasa tasarısı ise alt komisyonda 200 maddeye yakın tasarının yaklaşık 70 maddesi henüz ele alınmadı. Bu maddelerin tamamlanmasının ardından tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. Daha sonra TBMM Genel Kurulu'na inecek.
'Genel af yok'
Devlet Bakanı Babacan, sosyal güvenlik prim borçları ile ilgili yasal düzenlemenin yeni yasama dönemine bırakıldığını açıklarken, mükelleflere de çağrıda bulundu. Prim borçları ile ilgili yasanın 31 Mart 2005 tarihinden önceki borçları kapsayacağını belirten Babacan şunları söyledi:
"31 Mart'tan sonra yapılacak hiçbir prim ödemesine hiçbir müsamaha, kolaylık kesinlikle olmayacaktır. Zaten bu üzerinde çalıştığımız ve sevk edeceğimiz yeniden yapılandırmayla ilgili plan, eski borçların son defa halledilmesi ve bunlara belli bir ödeme kolaylığı sağlanmasıyla ilgili bir plan. Bu da herkesin ödeme gücüne göre değişecek bir plandır. Böyle sıradan, herkese genel bir plan da zaten olmayacaktır. Artık devlete olan yükümlülüklerin devlete olan borçların ciddiyetini hep beraber kavramamız gerekiyor.
Devlete olan borç ciddi bir borçtur. Bundan sonraki dönemde sadece SSK, Bağ-Kur değil, çiftçilerimize Ziraat Bankası'ndan verilen ya da esnafımıza Halkbankası'ndan kullanıldırılan bir kredi olabilir ya da normal vergi borcu olabilir. Artık bu konularda müsamaha yok, af yok ve ödeme kolaylığı yok. Bu işi artık Türkiye'de ciddiyetle oturtmamız gerekiyor."
'Af düşünülmemesi ümit verici'
IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da dün teyit ettiği gibi, primlerde bir genel yapılandırma ve genel af düşünülmemesinin IMF için ümit verici olduğunu söyledi. Giorgianni, prim tahsilatında hükümetin, mükellefin ödeme kabiliyetini de dikkate alacağını, prim toplamadaki sürecin adil ve şeffaf olacağını, ayrıca yaptırımların da öngörüldüğünü kaydetti.
Hükümetin iyi bir çalışma yapacağına inandıklarını vurgulayan Giorgianni, vergi ve prim tahsilatı artırılmadan vergi oranlarının düşürülemeleceğini, söyledi.
Cari açıkta olumlu seyir
Devlet Bakanı Ali Babacan, ekonomiyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "üretim, ihracat ve enflasyon verileri, ekonominin 2004 yılındaki güçlü performansının 2005 yılında da devam ettiğini gösteriyor. Ekonominin genel seyri, bu yılki büyümenin, yüzde 5'lik hedefimizle uyumlu gerçekleşeceğini göstermektedir" dedi. Ali Babacan, cari açıkta artış eğiliminin artık durduğunu belirtirken, IMF Türkiye Masası Şefi Giorgianni, "cari açıkta artış eğilimi zayıfladı ama önlemlere ilişkin politikalara devam edilmeli" mesajı verdi.
Bankalara sıkı takip
Babacan, bankacılık sektöründe denetim ve gözetimin mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğine işaret ederek şöyle dedi:
"Belli ki bu konuda eksikliklerimiz, bu konuda aksayan bir şeyler var. Bunları kabul etmek ve gerekli adımları da atmak zorundayız. Karşımızda koskoca bir İmar Bankası örneği var. İmar Bankası yüzünden Hazine'nin bir gecede üstlenmek zorunda olduğu borç 6.5 milyar dolardır. Bunlar az rakamlar değil. Bu niye olmuştur, niye yakalanamamıştır ve niye yıllarca nasıl devam etmiştir? Bunun kaynaklarına iyi inmemiz gerekiyor. Bu tür şeylerin tekrar etmemesi için de her türlü tedbiri gözümüzü kırpmadan alacağız. Bu yasayı hazırlarken de daha önceki hatalardan ders alarak ve bu hataların tekrar etmemesini hep zihnimizde bulundurarak, çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
Kaynaksız gider yok
Babacan, bir soru üzerine bütçeden kaynağı olmayan hiçbir harcama yapmayacaklarını belirtirken, mazot ve prim ödemeleri için kaynak bulunduğunu söyledi. Mazot kararnamesi taslağının hazırlandığını belirten Babacan, yükün bütçede harcanmayan diğer kalemlerden karşılanacağını, toplam harcamanın artırılmayacağını kaydetti.
Zor dönemden çıkan Türk ekonomisinin atılım dönemine girdiğine dikkat çeken Babacan, "Biz Türkiye'yi, güçlü bir dünya ekonomisi ve Avrupa ülkesi yapmak için çalışıyoruz" dedi. Uyumu, koordinasyonu ve olumlu moral ortamını gölgeleyecek girişimden sabır ve hassasiyetle uzak durduklarını ve duracaklarını söyleyen Babacan, "Ekonomisi atılıma geçmiş, tüm göstergelerde tarihi başarılar elde etmiş, demokrasi ve insan hakları konusunda çok önemli adımlar atmış, mesafeler almış, AB'ye tam üyelik konusunda yepyeni bir sürece girmiş Türkiye'yi rotasından çıkarmaya çalışanlara da asla prim vermeyeceğiz. Biz asla gerginlik çıkaran taraf olmadık ve olmayacağız." Babacan, "Çünkü her gerginlik ekonomiye, Türkiye'nin güçlü ülke olmasına zarar veriyor" diye konuştu.
TMSF ve ÖİB'ye teşekkür
Babacan, ilk defa düzenli olarak Hazine'ye kaynak aktarır duruma gelen TMSF ile yılın tamamı için Hazine'ye aktarılması öngörülen 1 milyar doları ilk beş ayda aktaran Özelleştirme İdaresi'ne (ÖİB) teşekkür etti. Babacan, kamu bankalarının bütçeye gelen kaynağın 1.4 milyon YTL olduğunu, mayıstaki olumlu bütçe verilerine katkı sağladığını vurguladı.