IMF: Programda erteleme güveni sarstı

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel risk algılanmasında geçen mayıs ve haziran ayında yaşanan dalgalanmalardan Türkiye'nin diğer ülkelerden daha fazla etkilendiğini belirtti.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel risk algılanmasında geçen mayıs ve haziran ayında yaşanan dalgalanmalardan Türkiye'nin diğer ülkelerden daha fazla etkilendiğini belirtti.
IMF, Türkiye'yle stand-by anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilen 4. ve 5. gözden geçirmeye ilişkin raporu yayımlandı. Raporda, programda ertelemenin piyasanın güvenini azalttığı, siyasi gelişmelerin piyasanın endişesini katkı yaptığı belirtilerek, Türkiye'nin ekonomik performansının güçlü olduğu ifade edildi.
'Enflasyon rayına oturdu'
Para politikalarındaki son sıkılaştırmanın piyasaların istikrara kavuşmasına yardım ettiği dile getirilen raporda, enflasyonun rayına geri döndüğü vurgulandı. Alınan önlemlerin harcamanın dizginlenmesi, gelirin korunmasına yönelik olduğu kaydedilen raporda, sağlık harcamalarının kontrol altına alınmasının öncelik teşkil ettiği ifade edildi.
Raporda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun organizasyon yapısında yapılan değişiklik ve Bankacılık Kanunu çerçevesindeki düzenlemelere erken uyumun da memnunlukla karşılandığı belirtildi.