'IMF teknik heyeti 6-7 Ekim'e gelmez'

'IMF teknik heyeti 6-7 Ekim'e gelmez'
'IMF teknik heyeti 6-7 Ekim'e gelmez'

Caroline Atkinson (sağda) Strauss Kahn ile İstanbul?a gelecek. FOTOĞAF: ECVET ATİK / AA

İSTANBUL - IMF yetkilileri, Türk yetkililerle müzakerelerin kesintisiz olarak devam ettiğini, çeşitli etkinliklerde de temasların sürdüğünü ancak anlaşma için gerekli olan IMF teknik heyetinin Türkiye’ye gelmesinin 6-7 Ekim’deki toplantıları sırasında söz konusu olmadığını söyledi.
IMF Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson ve kuruluşun Türkiye Temsilcisi Hüseyin Samiei, IMF-Dünya Bankası toplantılarından önce düzenledikleri ortak basın toplantısında etkinliğin gündemiyle ilgili bilgi verdi. Atkinson, “Ne bu basın toplantısı, ne de 6-7 Ekim’deki toplantı IMF ile Türkiye müzakereleri hakkında. Toplantıların gündemi küresel ekonomik kriz” derken, Samiei, “Müzakerelerin sonuçlanması teknik heyetin burada olmasını gerektirir. Şu an için teknik heyetin etkinliklere katılması söz konusu değil” dedi. IMF ile Türkiye arasındaki müzakerelerin sürekli devam ettiğini belirten Atkinson, “Türkiye üzerinde çalışan IMF heyeti Türk yetkililerle temaslarını sürdürüyor. Farklı etkinliklerde de temaslar devam ediyor. Önemli olan nokta, IMF programı olsa da olmasa da Türkiye’nin karşılaştığı zorlukları halletmesinin gerektiği, bunu Türk yetkililer de kabul ediyor” dedi. 

Önemli olan destek
IMF’nin Türkiye ile ilgili tutumunun ne olduğuna ilişkin bir soruya Atkinson, “Önemli olan IMF’nin doğru tavsiyeleri veriyor olması. Biz (son küresel finans krizinde) yaşanabilecek kayıplar konusunda erken uyarılar yaptık.
Krizin yayılacağını da erkenden tespit ettik. Kritik olan nokta iyi mali politikalar için güçlü analitik destek vermemiz, bunu herkes için dengeli şekilde vermemiz ve finansman ihtiyacı ortaya çıktığında buna destek verebilecek durumda olmamız” dedi. (Reuters)