IMF: Türkiye 2009'da başarılı bir ev sahipliği yapacak

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkeler grubundan sorumlu icra direktörü Belçikalı Willy Kiekens, IMF ve Dünya Bankası'nın 2009 yılındaki toplantılarının ev sahipliğini Türkiye'nin yapacağını söyledi.

SİNGAPUR - Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkeler grubundan sorumlu icra direktörü Belçikalı Willy Kiekens, IMF ve Dünya Bankası'nın 2009 yılındaki toplantılarının ev sahipliğini Türkiye'nin yapacağını söyledi.
Kiekens, yaptığı açıklamada Türkiye'nin ev sahipliği konusunda bir anlaşmanın olduğunu, yarın (bugün) Singapur'da yapılacak guvernörler kurulundaki oylamanın daha çok bir seremoni niteliğinde olacağını ifade etti. Kiekens, Türkiye'nin ev sahipliği konusunda başarılı olacağını da vurguladı. Bu yıl Singapur'da yapılan IMF ile Dünya Bankası yıllık toplantıları üç yıl önce Dubai'de yapılmıştı. Toplantılar, her üç yılda bir IMF ve Dünya Bankası'nın merkezlerinin bulunduğu ABD dışında bir ülkede yapılıyor.
Öte yandan Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF-Dünya Bankası toplantıları çerçevesinde Singapur'da IMF Başkanı Rodrigo de Rato ile bir saat görüştü. Görüşmeye Türkiye tarafından Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile bazı üst düzey Hazine yetkilileri, IMF tarafında da Avrupa Bölümü Başkanı Michael Deppler, IMF başkanlık danışmanı Rıza Moghadam, IMF İcra Direktörü Willy Kiekens ve eski Türkiye Masası şeflerinden Carlo Cottarelli de katıldı. Eski IMF Türkiye Masası Şefi Moghadam, görüşmelere Türkiye'den sorumlu eski IMF yetkililerinin de katıldığını hatırlatarak, "Türkiye'ye bakan IMF yetkililerinin hemen hepsi de şimdi önemli görevlerde" dedi.