IMF: Türkiye disiplinin örneği

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, "Türkiye, mali disiplin uygularken ekonomik büyümenin de sağlanacağının örneği" dedi.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, "Türkiye, mali disiplin uygularken ekonomik büyümenin de sağlanacağının örneği" dedi. Krueger, Polonya'daki Kozminsky İş Okulu'nda dün verdiği ve IMF'nin internet sitesinde metni yayımlanan konferansında, ekonomi yönetimlerinin amacını, "yaşam standartlarını yükseltmek ve yoksulluğu azaltmak için, aynı anda makroekonomik istikrarı korurken sürdürülebilir ve hızlı bir ekonomik büyüme sağlamak" olarak özetledi. Krueger, Türkiye ve Brezilya'yı, bu konuda başarılı örnekler olarak gösterdi.
Türkiye'nin makroekonomik istikrar sağlamaya yönelik, ekonomik ve mali politikalarla enflasyon oranını son 30 yıl içinde ilk kez geçen yıl tek basamaklı sayıllara çekebildiğini tekrarlayan Krueger, Türk hükümetinin, Gayri Safi Millli Hasıla'nın yüzde 6,5'i oranında faiz dışı fazla ile kamu borç yükünü sürdürülebilir düzeye çekmeyi hedefleyen mali politikalar uygularken, GSMH'sinde hatırı sayılır bir artış sağlamayı da başardığına dikkati çekti. Krueger, Türkiye'nin mali disiplin uygularken ekonomik büyümeyi de başararak, sıkı maliye politikalarının büyümeyi engelleyeceği yönündeki görüşleri boşa çıkardığını kaydetti.