IMF: Türkiye finansman ihtiyacını tamamladı

IMF, hazırladığı 'Küresel Mali İstikrar Raporu'nda uluslararası mali piyasalardaki olumlu koşulların Türkiye'ye 2005 yılı finansman hedeflerine kolayca ulaşma fırsatı verdiği...

FRANKFURT/ANKARA - IMF, hazırladığı 'Küresel Mali İstikrar Raporu'nda uluslararası mali piyasalardaki olumlu koşulların Türkiye'ye 2005 yılı finansman hedeflerine kolayca ulaşma fırsatı verdiği, hatta, 2005 yılı bitmeden 2006 yılı finansman ihtiyaçlarının bir bölümünü şimdiden karşılama olanağı tanıyacağı belirtildi.
Türkiye'nin bu yıl içinde şimdiye dek uluslararası piyasalara dört kez tahvil ihraç ettiği ve bundan elde ettiği yaklaşık 5.6 milyar dolarlık hasılatla bu yılki finansman ihtiyacını neredeyse tamamen karşıladığı hatırlatılan raporda, piyasalarda Ankara'nın yıl sona ermeden birkaç tahvil ihracı daha yaparak 2006 yılı finansman ihtiyacının bir kısmını sağlayacağı tahmin edildi.
Dünya ekonomisinin beklenenden iyi performans gösterdiğinin ve krizlere dayanıklılığının arttığının belirtildiği raporda kısa vadede dünya ekonomisi ile ilgili göstergelerin olumlu olduğuna dikkat çekildi. Raporu açıklayan IMF Uluslararası Sermaye Piyasaları Müdürü Gerd Haeusler, gelişmekte olan ülkelerin durumuna da değindi. Haeusler, bu ülkelerin kredi kaynaklarını sadece yeniden inşa ya da borçların kapatılması için değil, makroekonomik performans ve yapısal reformlarda da kullanmaları gerektiğini belirtti.
Öte yandan, Başbakanvekili Mehmet Ali Şahin, kendisini ziyaret eden Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyetiyle Başbakanlık'ta görüştü. Lorenzo Giorgianni ile görüşmelerinde uygulanmakta olan ekonomik program konusunda kısa bir değerlendirme de yaptıklarını belirten Mehmet Ali Şahin, niyet mektubundaki kendi bakanlığını ilgilendiren konuların önemli bölümünün daha önceden yerine getirildiğini söyledi.