IMF: Türkiye için global risk sürecek

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, global piyasalardaki koşulların risk olarak kalmaya devam edeceğini, bu piyasalarda son iki yıldır görülen istikrarın aynen gelecekte görülemeyeceğini söyledi.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, global piyasalardaki koşulların risk olarak kalmaya devam edeceğini, bu piyasalarda son iki yıldır görülen istikrarın aynen gelecekte görülemeyeceğini söyledi.
Bredenkamp, "Finansal piyasalardaki koşullar, geçmişte olduğundan daha fazla sorunlu olmaya devam edecek. Bu, özellikle büyük cari açığı olan -muhtemelen gelişmekte olan piyasa ülkeleri içinde en büyüğü- Türkiye için risk oluşturacaktır" dedi. Eğer kur oranları aynı düzeyde kalırsa, bunun cari açık açısından yararlı olacağını vurgulayan Bredenkamp, şunları söyledi:
'Enflasyon yüzde 5'i aşar'
"Bizim vurguladığımız ve hükümetin de hemfikir olduğu konu maliye politikalarının iç talebin genişlemesini önleyici nitelikte olmasıdır. Bunu sağlamanın yolu da kamu harcamalarının rayında gitmesini güvence altına almaktır. Eğer ekonomiye fazladan giren gelirler olursa, talebi daha da kamçılamamak için, bunları tasarruf etmek gerekir."
Beklenmedik ölçüde yüksek çıkan nisan enflasyonu ve YTL'deki zayıflık nedeniyle enflasyon görünümünün daha önem kazandığını belirterek, bu yıl enflasyonun yüzde 5 hedefini aşabileceğini söyledi. Bredenkamp, "Merkez Bankası ve pek çok analistlerin, çok beklenmedik olumlu gelişmeler olmazsa, enflasyonun 2006 sonu hedefi olan yüzde 5'i aşmasının muhtemel olduğu yolundaki görüşlerine katılıyoruz" dedi.
'Kur öncekinden daha iyi'
Bredenkamp, Merkez Bankası'nın orta vade enflasyon çizgisine girmek için faiz oranlarını yükseltmesinin gerekip gerekmediğini zamanın göstereceğini söyledi ve şöyle konuştu: "Herkesin, nisanın bir istisna mı yoksa kalıcı bir trend mi olduğuna karar verebilmek için yeni enflasyon verilerini görmesi gerek. Kurların da ne yöne gideceğini görmemiz gerek. Volatilite beklentilerinin son birkaç günde yavaşladığını gösteriyor. Galiba her şey yeniden durulmaya gidiyor ama bunlar özünde zor tahmin edilebilen şeylerdir. Şu andaki kur düzeyi, bir anlamda, önceki kur düzeylerinden daha fazla Türkiye'nin yararına."
Bu yılın beklentileri için ve orta vadede hâlâ tahminlerinin çok olumlu olduğunu, GSMH'de yüzde 6 ile çok güçlü bir büyüme beklediklerini belirten Bredenkamp, "Kur ve faizdeki ayarlamalar reel ekonomi üzerinde biraz etkilere yol açacaktır. Ancak bu etki kısmen zaman içinde ihracattaki artış ve iç talepteki yavaşlama ile telafi edilecektir. Bunlar aslında yararlı ayarlamalardır" dedi.
'20 milyar dolar girebilir'
Bredenkamp, "Halkbank'a yoğun potansiyel ilgi var gibi görünüyor. Galiba şu anda gerçekleşmeyi bekleyen bir başarı öyküsü olacak" dedi.
Türkiye'ye gelecek doğrudan yabancı yatırımlarla ilgili bilgi veren Bredenkamp, "2006'nın 2005'ten çok daha yüksek olması muhtemeldir. Bazı anlaşmalara bağlı olarak 20 milyar dolar olabilir" dedi.