IMF, Türkiye için hâlâ en ucuz kredi kurumu durumunda

Türkiye'nin IMF'den uluslararası piyasalara göre, üçte bir daha ucuza kredi alabildiği belirtiliyor. Fon'un koşullarını hafifletmesi de cazip bir kredi kurumu olmasına imkân tanıyor

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye için halen en ucuz kredi kurumu özelliğini koruyor. Alınan bilgiye göre, likidite ve kredi koşullarının zorlaştığı uluslararası mali kriz ortamında, IMF, gerek vade, gerekse maliyet açısından en uygun koşullara sahip bulunuyor.
Küresel mali kriz ortamında, Fon’un kredi imkânlarıyla, çeşitlerini artırarak, koşulları da hafifletmesi de IMF’nin mevcut koşullarda cazip bir kredi kurumu olmasına imkân tanıyor. Türkiye, IMF’den, uluslararası piyasalara göre üçte bir oranında daha ucuza kredi alabiliyor. Ancak, gerek kredibilitenin güçlendirilmesi, gerek vade, gerek koşullar, gerekse maliyet açısından standard Stand-by halen en çok tercih edilen anlaşma çeşitleri içinde yer alıyor.
IMF analistlerine göre, Fon’un yeni enstrümanı Esnek Kredi Hattı (FCL) cazip bir kredi imkanı ancak Türkiye gibi, kotasının üç katı ve üzeri borcu bulunan ülkeler için ciddi bir maliyet getiriyor. Türkiye, Esnek Kredi Hattı imkânından faydalanabilmek için gerek geçmişteki ekonomi performansı ve sicili ile sağlam politikaları açısından gerekli yeterlilik kriterlerine sahip, ancak kotasının çok üstünde borçlanmış olması, bu kredinin faiz maliyetini artırıyor. Yetkililer, IMF’nin, yeni değişikliklerin, Fon ile anlaşma yapmış olan ülkeler ile Türkiye gibi müzakerelerin sürdüğü ülkelere de uygulanacağını bildirdiğini hatırlatarak, Türkiye’nin de bu imkândan faydalanma yollarını aradığına da dikkat çekiyorlar.

IMF’nin kredi faizi yüzde 2.3
Uluslararası piyasalardan yaklaşık yüzde 7 oranında faizle borçlanan Türkiye, IMF’den yüzde 2.3 oranında bir maliyetle kredi kullanabiliyor. Uzmanlar, Türkiye’nin 15 milyar dolar civarındaki bir kredi tutarının yeterli olabileceğini, bu süreç zarfında da, küresel krizin geçmesiyle, uluslararası borçlanma imkânlarının daha cazip hale gelebileceğini vurguluyorlar.
Türkiye’nin, Fon ile anlaşması halinde, ‘önden yüklemeli’ bir program olması nedeniyle, kredinin yarısından fazlasının 12 ay içinde verilebileceği belirtiliyor. Yeni Stand-by’larda, alınacak kredinin önemli bir kısmı, toplam kredinin yarısına yakını anlaşmanın ilk yılı içinde çekilebiliyor. Türkiye, 2000’den 2008 sonuna kadar IMF’den toplam 46.3 milyar dolar kaynak kullanırken, 45 milyar 150 milyon dolar geri ödeme yaptı. (aa)