IMF: Türkiye'nin IMF'den sağlayacağı kaynağa ihtiyacı azalıyor

ANKARA - IMF Türkiye Temsilcisi Hossein Samiei, Hazine’nin iç ve dış tahvil ihraçlarına gelen yüksek talebin devamı halinde IMF’den finansman ihtiyacının azalacağını ve Türkiye ile IMF görüşmelerinin çözüme ulaşma hedefiyle ‘verimli’ geçtiğini söyledi.
Samiei, Reuters TV ile yaptığı söyleşide Hazine ihalelerine gelen yüksek talebin IMF ile kredi anlaşması ihtimalini azaltıp azaltmadığı sorusuna “Açıkça, talep kuvvetli olduğu sürece IMF de dahil olmak üzere diğer kaynaklardan finansman ihtiyacı daha az olacaktır” yanıtı verdi. Bu ay Hazine ihalelerine gelen yüksek talep ve gösterge tahvil faizlerinin tarihi düşük seviyelere gerilemesi ekonomistler arasında Türkiye’nin IMF ile kredi anlaşmasına ihtiyacı olup olmadığı yönünde sorulara yol açmıştı.
Türkiye ile IMF arasındaki görüşmelerin devam ettiğini ve verimli geçtiğini belirten Samiei, “Türkiye ve IMF arasındaki görüşmeler sürüyor ve verimli geçiyor. İki taraf da bir sonuca ulaşma hedefiyle sıkı çalışıyor” dedi.
IMF’nin mali talepleri konusunda gazetelerde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Samiei, “IMF ile anlaşma olsa da olmasa da, önemli olan kamu maliyesindeki bozulmanın etkilerini kredibilitesi olan bir mali plan uygulayıp tersine çevirmek ve riski azaltmak” dedi. Türkiye’nin toplam borcunun GSYH’ye oranının bu yıl artacağını belirten Samiei, “Kamu borcu bu yıl GSYH’nin yüzde 7 ile 8’ine yükselebilir, bunun sürdürülebilmesi için gelecek 2-3 yılda oldukça çaba sarfedilmesi gerekecek” diye konuştu. (Radikal)