IMF Türkiye'yi 12 Mayıs'ta görüşecek

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu'nun, yeniden güncelleştirilen ve üç yıllık stand-by düzenlemesini öngören Türkiye'nin niyet mektubunu görüşmek üzere 12 Mayıs'ta toplanması bekleniyor.

ANKARA/WASHINGTON - Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu'nun, yeniden güncelleştirilen ve üç yıllık stand-by düzenlemesini öngören Türkiye'nin niyet mektubunu görüşmek üzere 12 Mayıs'ta toplanması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, IMF tarafından da istenilen yapısal reformlar en kısa sürede yasalaştırılacak. Toplantıdan önce İcra Direktörleri'ne dağıtılacak olan niyet mektubunun toplantı tarihine kadar, durumun aciliyetine göre, yaklaşık 1 hafta ile 10 ya da 15 günlük süre içinde değerlendirilmesi gerekiyor. IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun niyet mektubunu onaylamasının ardından, 10 milyar dolarlık üç yıl süreli stand-by anlaşması da başlamış olacak.
IMF ve Dünya Bankası'nın ilkbahar toplantılarına katılmak üzere Washington'a gelen Devlet Bakanı Ali Babacan, IMF Başkanı Rodrigo de Rato ile görüştü. Babacan, Rato ile yapılan görüşmesinin yanı sıra J.P. Morgan yatırım kuruluşunun yetkilileriyle temaslarda bulundu. Babacan, IMF ve Dünya Bankası'nın bugün ve yarın yapılacak ilkbahar dönemi toplantısına katılacak.