IMF Türkiye'yi örnek gösterdi

IMF Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler, Avrupa'da insanların reformlar konusunda istekli olmadığına yönelik bir soru üzerine Türkiye'yi örnek gösterdi.

WASHINGTON - IMF Avrupa Bölüm Başkanı Michael Deppler, Avrupa'da insanların reformlar konusunda istekli olmadığına yönelik bir soru üzerine Türkiye'yi örnek gösterdi. Michael Deepler Euro Alanı Politikası konulu IMF raporuyla ilgili düzenlediği konferansta, Avrupa'ya ilişkin bir soru üzerine Türkiye'yi örnek gösterdi. Soruda, Almanya ve Fransa örnek verilerek, işsizliğin yüksekliğinden ve büyümenin düşüklüğü nedeniyle insanların reformlar konusunda çok istekli olmadıklarına dikkat çekildi. Bunun üzerine Deppler, Türkiye üzerinde çalıştığını belirterek şöyle dedi:
"Eğer Avrupa bölümü içinde yer alan Türkiye'ye bakarsanız sorunların nasıl halledileceğini anlarsınız. Ama dünyaya kendi bakış açınızı uygularsanız, asla hiçbir şey anlamazsınız. Türkiye'de temel olarak bir büyük mali düzelme ve aynı zamanda ekonomide büyük bir patlama vardır."
'AB'de büyük sorunlar var'
Michael Deppler'in Türkiye'yi örnek göstermesi üzerine gazeteci, Türkiye'deki işgücü piyasasının Fransa'daki katılığa sahip olmadığını belirterek, sorusunu yineledi. Deppler da, Avrupa'nın büyük problemlere sahip olduğunu, insanların bunun farkında olduklarını belirtirken, temel bakış açılarının 'Avrupa'nın sorunlarını daha uzun dönemli ele alması ve çok kısa döneme daha az odaklanması gerektiği' şeklinde olduğunu belirtti. Deppler, bunun politik olarak kolay olmadığını bildiklerini söyledi.