'IMF tuzağa düşürüyor'

Türkiye'nin aynı 1999'da olduğu gibi içinden çıkılması mümkün olmayan bir kapana kısılmak istendiğini ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, şubat ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda IMF'yi topa tuttu.

ADIYAMAN - Türkiye'nin aynı 1999'da olduğu gibi içinden çıkılması mümkün olmayan bir kapana kısılmak istendiğini ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, şubat ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda IMF'yi topa tuttu. Satıcı, "Üretmeden, istihdam sağlamadan sağlıklı bir ekonomi modeli yaratmak mümkün değil. Bugün bunu kim öğütlüyorsa ülkemizi bir kapana sürüklüyor. Kapandaki yemin adı 'sürdürülebilir büyüme', kapanın adı da 'üretimsizlik'. Biz ihracatçılar da kapanın içine sıkışmış ve ölmeyi bekleyen av olduk" diye konuştu.
"IMF bizi tuzağa düşürüyor" diyen Satıcı, şöyle devam etti: "IMF bize sürdürülebilir büyümeyi tutturun, gerisi gelecek diyor. Ancak bu tutturmamız istenen büyüme üretim odaklı değil, istatistiksel bir büyüme. İstihdam artırıcı önlemlerinin tartışılıyor olması yerine, Türkiye'nin istihdam yükünü çeken sektörlerinin, IMF ve IMF vokalistlerinin sözleri ile verimsiz ve hantal diye niteleyerek gözden çıkarılmasına seyirci kalmak ve bunu savunmak ne yazıkki abesle iştigaldir."
İhracatta son durum
Şubatta ihracat yükselişe geçti. TİM tarafından dün Adıyaman'da açıklanan rakamlara göre şubat ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.5 artarak 6 milyar 124 milyon dolara ulaştı. 2006 yılının ilk iki ayı sonrası ulaşılan rakam ise 11 milyar 60 milyon dolar oldu. 12 aylık ihracat ise yüzde 11.4 oranında artarak 73 milyar 812 milyon dolar seviyesine çıktı. Toplam ihracat içerisinde yüzde 85.2'lik paya sahip olan sanayi ürünleri ihracatı önceki yıla göre yüzde 6.1 artarak 5 milyar 215 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sanayi sektöründe en fazla ihracat artışı yüzde 29.2 ile değerli maden ve mücevherat sektöründe oldu. Sanayi sektörü içerisinde aylık bazda elektrik-elektronik yüzde 22.8, makine ve aksamları yüzde 21.8 arttı. Taşıt araçları ve yan sanayi sektörünün ihracatını ancak yüzde 1.6 artırdığı şubat ayında hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe yüzde 3.5'lik bir azalma yaşandı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü şubat ayı içerisinde ihracat azalması yaşayan üç sektörden birisi olurken otomotiv ihracatı ise 1 milyar 126 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını 8 milyon dolar geride bıraktı.
Tüzmen'e tam destek


Büyütmek için tıklayınız

Bu arada Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen hakkında ortaya atılan iddialara da değinen Satıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayın bakanımızın, gerekse Eximbank'ın derinliği olmayan ve siyasi maksatlı spekülasyonlarla yıpratılmasını kişi hak ve özgürlüklerine saldırı olarak değerlendiriyoruz. İhracat için gece-gündüz koşturan, sayın bakanımızın çalışmalarını gölgelemek için yapılan bu karalamaları esefle kınıyoruz."
Adıyaman'dan çağrı
Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Zafer Ersoy ise yatırımcılara çağrıda bulunarak, "Fikir ve projeye ihtiyacımız var. Bunu bize verin. Biz de sermayeyi ve diğer gerekli şartları temin edelim. Yüzde 50-50 ortak olalım. Adıyaman sanayi ile tanışmadı. Gelin bizi üretici ve ihracatçı yapın" dedi.
'İsteyin istifa edeyim'
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, EGS Grubu'na kullandırılan Eximbank kredisiyle ilgili bir soru üzerine, "24 yıllık bürokrasi, dört yıllık da siyasi hayatım var. Bakın bir tane sayfa bulun bana, bunda yanlışlık var diye. Bu iş dünyası insanın röntgenini başından beri bilir. Onlara sorun, bana sormayın" yanıtını verdi. Tüzmen, 'İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?' sorusuna ise, "Hayır, kesinlikle. Ben size sorayım, siz benim istifa etmemi istiyor musunuz? Sanayiciye, ihracatçıya sor. Onlar ne diyorsa ben razıyım" dedi. Bunun üzerine ihracatçılar, alkışlarla Tüzmen'e destek verdi.