'IMF ve AB önümüzü açar'

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Türkiye, kendi önüne koyduğu zirve hedeflerine bölgesel bir güç ve global bir oyuncu olmadan ulaşamaz" dedi.

BURSA - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Türkiye, kendi önüne koyduğu zirve hedeflerine bölgesel bir güç ve global bir oyuncu olmadan ulaşamaz" dedi. Koç Grubu'nca, Tofaş, Arçelik, Aygaz, Beko ve Ford bayilerinin katılımıyla Tofaş Fabrikası'nda düzenlenen ve Devlet Bakanı Ali Babacan'ın da katıldığı 'Anadolu Buluşmaları' toplantısında konuşan Mustafa Koç, komşu ülkelerdeki gelişmelerin bölge politikası açısından belirleyici olmaya başladığını anlatarak şöyle dedi:
"Türkiye kendi önüne koyduğu zirve hedeflerine bölgesel bir güç ve global oyuncu olmadan ulaşamaz. Irak'ta izleyeceğimiz politika, bu nedenle büyük önem taşıyor.
Kamu yönetimine ilişkin reformları ve mali disiplini kararlılıkla sürdürmek üç yıldır atılım gösteren ekonomimize yeni bir soluk kazandıracak. IMF ile stand-by anlaşmamızın yenilendiği, AB ile müzakerelerin başlamasına ilişkin pürüzleri giderdiğimiz gün zirveye giden yolda önümüz açılmış olacak. Bu yolda atmamız gereken adımların en önemlisi, Cumhuriyet tarihimizin de en önemli projesi olarak kabul ettiğimiz AB üyeliğimiz."
'YKB'nin alınması Koç'a güç kattı'
Koç, Yapı Kredi Bankası'nın, tüm bağlı şirketleriyle birlikte satın alınması ve Unicredito ile ortak olarak kurulan Koç Finansal Hizmetler Şirketi'nin kendilerine büyük güç kattığını kaydetti. Bu adımların Avrupa'nın en büyük şirketlerinden biri olma çabasının somut eserleri olduğunu ifade eden Koç, "Bu olumlu süreci iyi kullanırsak, 10 yıl sonrası için önümüze koyduğumuz hedeflere belki de 5 yıl içinde ulaşabiliriz" diye konuştu.