IMF: Vergi indirimi programdan sapmadır

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'de tekstil sektörü için alınan KDV indirimi kararını, 'IMF destekli programın amaçlarından sapma olarak' değerlendirdi.

WASHINGTON - Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'de tekstil sektörü için alınan KDV indirimi kararını, 'IMF destekli programın amaçlarından sapma olarak' değerlendirdi. IMF'nin internet sitesindeki açıklamada, "Sektörel KDV indirimini, herkes için daha düşük vergi oranları ve artan bir yatırım harcaması sağlayacak şekilde vergi tabanlarının genişletilmesi ve vergi toplama çabalarının ilerletilmesini hedefleyen fon destekli programın amaçlarından sapma olarak değerlendiriyoruz" denildi.
Bir IMF yetkilisi de, tekstil sektörünün yaşadığı zorlukları anladıklarını ve bu sorunların uluslararası kotaların kaldırılmasından sonra başka ülkelerde de görüldüğünü belirtti. IMF yetkilisi, şunları kaydetti: "Ancak, görüşümüze göre, rekabete ilişkin gerçekler göz önüne alındığında, Türkiye ve başka yerlerde bu, sektörün daha rekabete açık ürünler imal etme yönündeki geçişini geciktirecek. Bunu Türk yetkililere anlattık. Onlarla önlemin sonuçlarını görüşüyoruz."
Kur politikası iyi
Öte yandan, IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, Türkiye'de uygulanan serbest döviz kuru rejiminde değişikliği gerektiren bir durum olmadığını söyledi. Türk Lirası'nın aşırı değerlendiği tartışmaları hatırlatılarak IMF'nin yorumunun sorulması üzerine Dawson, durumdan haberdar olduklarını belirterek, bunun piyasaların Türkiye'ye verdiği güvenoyu anlamına geldiğini vurguladı.