IMF yeniden Türkiye'de

Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti stand-by düzenlemesine ilişkin değerlendirme çalışmaları için 8 Eylül'de Türkiye'ye gelecek.

ANKARA - Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti stand-by düzenlemesine ilişkin değerlendirme çalışmaları için 8 Eylül'de Türkiye'ye gelecek. Hazine'den yapılan açıklamada, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın stand-by'ı değerlendirmek üzere IMF'den bir heyeti davet ettiği duyuruldu.
IMF heyetinin, 8 Eylül'de İstanbul'da özel sektörle görüşmelere başlayacağı açıklandı. Heyetin çalışmalarına 12 Eylül'den itibaren de Ankara'da resmi kurum ve kuruluş yetkilileriyle yapacağı görüşmelerle devam edeceği açıklandı.
Heyetin ziyaretinde son makroekonomik durum ve beklentilerle yapısal reformlar konusundaki gelişmelerin ele alınacağı, 2005 program hedefleri doğrultusunda kamu maliyesi ve para politikası alanlarındaki son gelişmelerin gözden geçirileceği ve bankacılık, sosyal güvenlik ve vergi reformlarına ilişkin çalışmaların değerlendirileceği açıklandı.
24 Eylüle kadar süre var
IMF heyetinin, IMF-Dünya Bankası güz dönemi yıllık toplantılarının başlayacağı 24 Eylül'e kadar ziyaretini tamamlaması gerekiyor. Bakan Ali Babacan'ın Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ve diğer ekonomi yetkilileriyle IMF-Dünya Bankası toplantılarına katılması bekleniyor.
Öte yandan Uluslararası Para Fonu ile yarım kalan birinci gözden geçirmenin ikinci ile birleştirilip birleştirilmeyeceği ya da ikinci gözden geçirmenin tek başına tamamlanması konularına görüşmelerin ardından karar verilecek.