IMF: Zengin ülke fakire yatırım yapsın

WASHINGTON - Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyadaki açlık ve yoksullukla mücadelenin anahtarının ekonomik büyüme olduğunu açıkladı. IMF, gelecek hafta Birleşmiş Milletler’de (BM) düzenlenecek liderler zirvesinden önce Milenyum Kalkınma Hedefleri’nin başarılması için tavsiyelerini açıkladı.
IMF’ye göre, küresel açlık ve yoksulluğun 2015 yılına kadar azaltılmasında daha fazla ilerleme sağlanması için küresel ekonomide ve ticarette sürdürülebilir bir büyüme gerekiyor. Küresel finansal krizin yoksulluk ve açlığı azaltma çabalarına zarar verdiği, ancak yoksul ülkelerde ekonomik büyümenin canlanmasının yine devinimi artırabileceğini belirten IMF, zengin ülkelerin, gelişmekte olan ülkelere yatırımı desteklemesi gerektiğini belirtti. IMF, altyapının geliştirilmesi için Afrika ’nın yılda 93 milyar dolara ihtiyacı olduğunu tahmin ediyor. IMF, Milenyum Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılması için doğru ekonomik koşulların ortaya konulmuş olması gerektiğini ifade etti.

Afrika’ya iki kat yatırım
IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, daha sıkı bütçe koşullarına rağmen, zengin ülkelerin 2005’te “Afrika’ya yapılacak yardımların 2010 itibariyle iki katına çıkması” taahhüdünü tutmasına ihtiyaç olduğunu, böylece yoksul ülkelerin yollar, köprüler ve diğer altyapı yatırımları yapabileceğini kaydetti. (aa)


    ETİKETLER:

    WASHINGTON

    ,

    Afrika