IMF'de Krueger gitti yerine Lipsky geldi

IMF Başkanı Rodrigo de Rato, Anne Krueger'in yerine, JP Morgan Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı John Lipsky'yi, IMF Birinci Başkan Yardımcısı atadı.

WASHINGTON/ANKARA - IMF Başkanı Rodrigo de Rato, Anne Krueger'in yerine, JP Morgan Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı John Lipsky'yi, IMF Birinci Başkan Yardımcısı atadı.
31 Ağustos 2006'da emekliye ayrılacak olan Krueger'in yerine atanan Lipsky, JP Morgan'da küresel mali piyasalardan sorumlu olarak çalışıyordu. Latin Amerika ve Asya ekonomileri üzerine uzman olan Lipsky, 1997'deki 'Asya krizi'nin nedenleri ve sonuçlarıyla mali kırılganlık üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınıyor.
Türkiye'de arkadaşları var
Stanford Üniversitesi mezunu olup, 1984'e kadar IMF'de çalışan Lipsky, Chase Manhattan Bank, Salomon Brothers ve Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu'nda da görev aldı. Bu arada, Lipsky'nin Türkiye'de, Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası'ndan yakın arkadaşlarının olduğu, bu nedenle Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri çok iyi takip ettiği belirtiliyor.
Öte yandan, Rato, medya ile ilişkilerden de sorumlu Dışilişkiler Direktörlüğü'ne de, Thomas Dawson'un yerine, Pakistan asıllı Mesud Ahmed'i getirmişti.