IMF'den 1.9 milyar dolara onay

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) karar makamı olan İcra Direktörleri Kurulu'nun bugünkü toplantısında, Türkiye'nin IMF ile yürüttüğü stand-by'ın üç ve dördüncü gözden geçirme dönemlerini onayladı.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) karar makamı olan İcra Direktörleri Kurulu'nun bugünkü toplantısında, Türkiye'nin IMF ile yürüttüğü stand-by'ın üç ve dördüncü gözden geçirme dönemlerini onayladı. Hazine Müsteşarlığı'nın açıklamasına göre, toplantı sonrası toplam 1.9 milyar dolar (1.3 milyar SDR) kredi dilimi serbest bırakıldı. 10 milyar dolar destekli son stand-by programı, geçen yıl yürürlüğe girmişti. Hazine IMF'ye gönderilen niyet mektubunu da açıkladı.
Devlet Bakanı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın imzalı mektupta, sağlık harcamalarını kontrole almak için alınan ek tedbirlerin 2.1 milyar YTL tasarruf sağlamasının beklendiği ifade edildi. Öngörülenin üzerine çıkan cari açığın büyük ölçüde artan petrol fiyatlarını yansıttığı, rekor sermaye girişiyle bunun fazlasıyla finanse edildiği kaydedildi. Ayrıca, kamu açığının GSMH'ya oranının, yüzde 2.5'in altına indiği ve kamu net borç stokunun hızla düştüğü vurgulandı. Küresel mali piyasalarda likiditenin önemli ölçüde daralması sonucu yükselmekte olan piyasaların para birimleri ve varlık fiyatlarında dalgalanma yaşandığı hatırlatılan mektupta, "Küresel likiditedeki değişimin kalıcı olduğu varsayılmakta olup, gerektiği takdirde politikalarımızda ihtiyaç duyulan uyarlama yapılacaktır" denildi. Halihazırda, Merkez'in para politikasını önemli ölçüde sıkılaştırmak yönünde harekete geçtiği belirtildi.
Gelir vergisi reformunun ikinci aşamasının Meclis'e sunulmasına ilişkin 2006 Mayıs sonu performans kriterinin uygulanmaması istenirken, ilgili taraflarla alternatifler üzerinde aktif olarak tartışıldığı belirtildi ve bu performans kriterin eylül ayı sonu performans kriteri olarak yeniden belirlenmesi önerildi. Mektuba göre, 2006 program hedefi olan yüzde 5'lik büyüme ulaşılabilir bir durum. Ayrıca, enflasyonun orta vadeli hedefle uyumlu patikasına geri dönmesini sağlamak üzere gerektiğinde para politikasının daha da sıkılaştırılacak. Bir defaya mahsus teşvikler ve sektörel bazda vergi indirimi uygulamalarından kaçınılacak. KDV'nin yapısını zayıflatacak ilave vergi oranı indirimi veya muafiyeti getirilmeyecek.
Kamu bankalarının durumu
Mektupta, Halk Bankası'nın özelleştirilmesine ilişkin detaylı özelleştirme stratejisini ve kamu bankalarının kamu kuruluşlarının mevduatlarına ilişkin imtiyazlarının aşamalı kaldırılmasını da içeren zaman çizelgesinin temmuz ayının sonuna kadar açıklanacağı belirtildi. Ziraat Bankası'na ilişkin stratejinin Halk Bankası tecrübesine dayanılarak hazırlanmasının planlandığı vurgulandı.