IMF'den 'ek önlem alınmalı' uyarısı

IMF'den 'ek önlem alınmalı' uyarısı
IMF'den 'ek önlem alınmalı' uyarısı

IMF Türkiye Heyeti Başkanı Elkan ?Türkiye?nin orta vadeli planını memnuniyetle karşıladık? dedi. FOTOĞRAF: CEM ÖKSÜZ /AA

IMF heyet başkanı Elkan, Türkiye'nin orta vadeli planının kendilerine cesaret verdiğini belirtip, 'Destekleyici önlemler ve yapısal reformlar gerekli' dedi

WASHINGTON - IMF Türkiye Heyeti Başkanı Rachel van Elkan, Türkiye’nin orta vadeli planını memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, “Yetkililerin kamu borç yükünün kontrol edilmesi hedefini karşılamak üzere, ana harcama baskılarına yönelecek politikalar dahil, destekleyici önlemlerin kabulü ve yapısal reformların kabulü gerekli olacaktır” dedi.
Türkiye’nin, kamu finansmanındaki kötüleşmeyi tedricen tersine çevirmeyi, özel sektör etkinliğini desteklemeyi ve kesintisiz ekonomik büyümeyi restore etmeyi amaçlayan orta vadeli çerçeveyi açıklamasının kendilerini cesaretlendirdiğini belirten Rachel Van Elkan şöyle dedi:

‘Tahminler gerçekçi’
“Küresel krizin Türkiye üzerindeki önemli etkisini yansıtan yetkililerin planı gerçekçi makroekonomik tahminleri kapsamakta ve kamu borcunun GSYH’nın istikrara kavuşması, sonra da azaltılması yönünde uygun bir hedef içermektedir. Uzun vadeli tedbirli bütçe hedefleri oluşturmaya yönelik bir mali kurala başlanmasını da memnuniyetle karşılıyoruz. Yetkililerin kamu borç yükünün kontrol edilmesi hedefini karşılamak üzere, ana harcama baskılarına yönelecek politikalar dahil, destekleyici önlemlerin kabulü ve yapısal reformların kabulü gerekli olacaktır. Türk yetkilileriyle ekonomi politikaları üzerindeki diyaloğumuzun devam etmesini umuyoruz.” (Radikal)