'IMF'den kurtulalım ama nasıl?'

Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'nin IMF'ye olan borçlarının kapatılması konusunda, "Kafalarda şöyle bir şey var: 'Bu borcu kapatalım, böylece IMF'den kurtulalım, istediğimiz gibi yönetelim.'

İSTANBUL - Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'nin IMF'ye olan borçlarının kapatılması konusunda, "Kafalarda şöyle bir şey var: 'Bu borcu kapatalım, böylece IMF'den kurtulalım, istediğimiz gibi yönetelim.' Ama istediğimiz gibi yönetmekten kasıt 2001 öncesi gibi yönetmekse vay halimize" dedi. Serdengeçti, Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği'nce (ASİAD) düzenlenen programda yaptığı konuşmada, enflasyonun dünyada ve Türkiye'deki tarihsel durumu konusunda bilgi verdi.
'30 yıl mücadele edildi'
Türkiye'nin de 30 yıldır enflasyonla mücadele ettiğini anlatan Serdengeçti, bazı dönemlerde enflasyonla mücadele konusunda ciddi isteksizlikler olduğunu ve enflasyonun düşmesinin büyümeye olumsuz etki edeceği gibi yanlış inanışlar bulunduğunu söyledi. Serdengeçti, son yıllarda uygulanan doğru politikalarla enflasyonun düşürüldüğünü, bunun büyümeye de olumsuz etkisinin görülmediğini anlattı.
Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun tek seferde kapatılıp kapatılamayacağı yönünde bir soru üzerine Serdengeçti, şunları kaydetti: "Borç kapatalım, peki neden IMF borcu? Tabii ki IMF borcu kapatılacaktır. Ama kafalarda şöyle bir şey var: 'Bu borcu kapatalım, böylece IMF'den kurtulalım, ekonomiyi istediğimiz gibi yönetelim.' Peki olabilir, bunu da kabul edelim. Ama istediğimiz gibi yönetmekten kasıt 2001'den öncesi gibi yönetmekse, vay halimize. Bu tartışma bana bunu hatırlatıyor."
Serdengeçti, döviz kurlarına ilişkin olarak, özellikle ihracatçıların eleştirilerinin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: "Kur, ekonominin temelleriyle uyuşmayacak seviyedeyse, tabii ki bu kurda değişme söz konusu olacaktır.
Ama o zaman şunu da hatırlamamız gerekiyor: Dalgalı kur rejimi zaten buna engel değildir. Eleştirileri yerli bulduğumu söyleyemeyeceğim. Belli kesimlerin çok daha önemli sorunları vardır ve sorunların çözüm adresi de hiçbir zaman Merkez Bankası değildir."
Altın neden yükseliyor?
Serdengeçti, Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesine ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi: "Hedefe ulaşılıp ulaşılmayacağı konusunda Merkez Bankası'nın aylık duyuruları ve üç ayda bir çıkardığı enflasyon raporları ne diyorsa onları çok dikkatli okumak gerekmektedir. Kendi zamanım için konuşayım, 2005'in aylık duyurularında, '2005 için bir endişemiz yok, ama 2006 biraz zor görünüyor' demiştik. Şu anda bulunduğumuz noktada aynı nedenlerle sorunların devam ettiği görülüyor." Serdengeçti, altın ve döviz fiyatlarının yükselmesiyle ilgili bir soru üzerine de "Enflasyonda nispi artış görülüyorsa, o dönemlerde biz gayet iyi biliyoruz ki birçok yatırımcı daha güvenli olarak gördükleri altına geçiyor" dedi.
'Kur taahhüdü yok'
Dalgalı kur rejiminde ne hükümetin, ne de Merkez Bankası'nın kur konusunda bir taahhüdü ve hedefi olmadığını belirten Serdengeçti, şöyle devam etti:
"Kurlar dalgalanmaya bırakılmış durumda. Piyasadaki döviz arz ve talebinde ise ekonominin temelleri, istikrar programının etkisi ve bekleyişlerin rolü çok önemlidir. Muhtelif nedenlerle bekleyişler bozulabilir. O zaman Türk parasının değer kaybetmesi söz konusu olabilir. Bu bir felaket değildir. Gayet olağandır. Son beş-altı yıldır dolar-avro kuruna bakın, bunun bir felaket olmadığını görürsünüz." Süreyya Serdengeçti'ye konuşmasının sonunda, Merkez Bankası Başkanlığı dönemindeki başarılı çalışmaları dolayısıyla ASİAD tarafından '2005 Avrasya Özel Ödülü' verildi.