IMF'den Merkez'e 'geleneksele geri dön' çağrısı

IMF'den Merkez'e 'geleneksele geri dön' çağrısı
IMF'den Merkez'e 'geleneksele geri dön' çağrısı
Uluslararası Para Fonu (IMF), 2012 yılı bütçe hedefinin yakalanamayacağını, 2013 yılı için faiz dışı fazlada nötr duruş ile tutarlı olacak şekilde ilave bir kötüleşmenin hedeflenmemesi gerektiğini bildirdi.
Haber: NEŞE KARANFİL / ANKARA / Arşivi

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2012 yılı bütçe hedefinin yakalanamayacağını, 2013 yılı için faiz dışı fazlada nötr duruş ile tutarlı olacak şekilde ilave bir kötüleşmenin hedeflenmemesi gerektiğini bildirdi. IMF heyetinin 4. madde görüşmelerinin ardından hazırladığı raporda, 2013-2015 orta vadeli programa ilişkin hazırlıklarına değinilerek, bütçede yapısal zayıflıklar bulunduğu vurgulanarak, “Vergi tabanını genişletmeye ve gelir idaresini güçlendirmeye yönelik çalışmalara ilaveten, harcama tarafındaki reformların da cari harcamalardaki reel artışı önemli ölçüde kısıtlamaya odaklanması gerekecektir. Aynı zamanda emeklilik ve sağlık harcamalarını sınırlayacak ilave çabalara ihtiyaç olmadığının da incelenmesi gerekmektedir” denildi.
Değerlendirme notu dün Türkçe tercümeyle birlikte Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a bağlı olan Hazine’nin internet sitesinde yer aldı. IMF’nin raporunda, Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalara yönelik değerlendirmelere yer verildi. “Enflasyon düşmektedir, ancak Merkez Bankası’nın politika çerçevesinin faydaları tam olarak ortaya çıkmamıştır” diyen IMF, “Enflasyon hedefinin erişilmesinin güç olması veya enflasyon beklentilerinin yüksek seyretmesi halinde daha geleneksel bir çerçeveye dönüş gerekebilecektir” uyarısında bulundu.
İletişim politikasının güçlendirilmesi gerektiği üzerinde duran IMF, “Çerçevenin karmaşıklığı daha gelişmiş bir iletişim stratejisini gerektirmektedir. Para politikasını farklı yorumlayan ekonomik aktörlerin bulunması sebebiyle daha güçlü bir iletişim stratejisi parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine yardımcı olacaktır” dedi. 

Yapıcı tartışmalar için teşekkür 
Avrupa Birliği’ndeki zayıf büyümeye rağmen Türkiye ekonomisinin 2012 yılında daha ölçülü bir şekilde yüzde 3’lük büyüme göstermesinin beklendiği dile getirilerek, “2012 sonrasında ekonomi uzun vadeli trendi olan yüzde 4 civarındaki büyüme oranına dönüş için uygun bir konumda olacaktır” denildi. Raporun sonunda, “Türk yetkililerinin sergiledikleri misafirperverlik ile açık ve yapıcı geçen tartışmalar için teşekkür ederiz” notu da dikkat çekti.

bigPara.com