IMF'den sonbaharda çifte gözetim var

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), Türkiye 4'üncü Madde Konsültasyon Çalışması ekim ayında gerçekleştirilecek. IMF ile yürütülen stand-by düzenlemesinin beşinci gözden geçirmesinin ise sonbaharda yapılması bekleniyor.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), Türkiye 4'üncü Madde Konsültasyon Çalışması ekim ayında gerçekleştirilecek. IMF ile yürütülen stand-by düzenlemesinin beşinci gözden geçirmesinin ise sonbaharda yapılması bekleniyor. IMF'nin, üye ülkelerde, gelişmiş ya da gelişmemiş ülke ayrımı yapmadan düzenli olarak gerçekleştirdiği 4. Madde Konsültasyon Çalışması'nda, Türkiye'nin orta ve uzun vadeli ekonomi politikaları, yapısal reformları değerlendirilecek. Türkiye ekonomisinin, orta ve uzun vadeli genel manzarasına bakılırken, Avrupa Birliği yolundaki ekonomik uyum politikaları da gözden geçirilecek. Çalışmalara, üst düzey bir IMF yetkilisinin de katılabileceği belirtiliyor.
Neden 4'üncü madde
IMF, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek için, her üyenin ekonomik gelişmelerine ilişkin (genellikle yılda bir) ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunuyor. Bu çalışmalar, IMF'nin 4'üncü maddesi kapsamında gerçekleştirildiğinden bu isimle anılıyor.
Stand-by çerçevesindeki üçüncü ve dördüncü gözden geçirme görüşmelerini 28 Temmuz'da ele alacak IMF'nin beşinci gözden geçirmeye, 19-21 Eylül'de Singapur'daki IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarından sonra başlayabileceği ifade ediliyor. Önceki gözden geçirmelere ilişkin raporun da yakında yayımlanacağı belirtiliyor. Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyeti son gözden geçirmeyi 22 Mayıs'ta tamamlamıştı.