IMF'den sosyal güvenlik cezası

Daha önce programdaki bazı aksaklıklara göz yumarak kredi dilimlerini çözmede toleranslı davranan IMF, bu kez hükümeti zora koştu. IMF, yeni yasama yılına bırakılan Sosyal Güvenlik Yasası çıkana kadar 833 milyon dolarlık krediyi vermeyecek.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Uluslararası Para Fonu IMF, kredi desteği verdiği ekonomi programının uygulamasında geçmişte gösterdiği töleransları sürdürmeye niyetli değil. IMF, yeni stand-by'ın ilk gözden geçirmesinin onayı ve 833 milyon dolarlık kredi diliminin serbest bırakılması için sosyal güvenlik tasarısının yasalaştırılması ısrarını sürdürüyor.
AKP, kendi hükümetinden önce IMF ile başlatılan stand-by'ı başarıyla noktalayıp, uluslararası alanda ekonomiye duyulan güveni sürdürme arayışı ile yeni stand-by'a imza koyarken, yapısal düzenlemeler ağırlıklı çok sayıda yeni taahhütte bulunmuştu. Bu taahhütlerden ikisi, yeni ekonomi programının haziran ayında tamamlanan birinci gözden geçirme sonrasında üzerinde mutabakata varılan niyet mektubunun IMF İcra Kurulu Direktörleri toplantısına sunulması için, sosyal güvenlik ve bankacılık yasa tasarılarının Meclis'ten çıkartılması 'koşul' olarak sayılmıştı.
Ancak, Meclis'e çok önce sunulmasına karşın alt komisyonlara havale edilen tasarıların Meclis'in tatile girmesinden önce çıkartılması sekteye uğradı. Meclis İç Tüzük değişikliği ile temel yasa sayılarak bankacılık yasa tasarısı kabul edildi.
Babacan ikna edemedi
Sosyal güvenlik yasa tasarısı ise komisyonda görüşülemediği için bu kapsama girmedi. Başta Devlet Bakanı Ali Babacan olmak üzere hükümet daha önce ilan edilen tatil için hazırlanan millekvekillerini ikna edemeyince, IMF'ye verdiği taahhüde rağmen tasarının görüşmeleri yeni yasama dönemine bırakıldı. Milletvekilleri, 2006 ylı başında uygulamaya girecek sosyal güvenlik düzenlemesinde taahhüdü değil takvimin rahat olmasını dikkate aldığına işaret ediliyor. Ayrıca, söz konusu tasarıların komisyonlarda zamanında ele alınmamasındaki ihmale de vurgu yapılıyor.
Hazine'den sorumlu Devlet Bakanlığı IMF ile temasa geçerek, koşul olarak sayılan iki tasarının yasalaşması için "Elimizden geleni yaptık ama olmadı" diyerek, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun toplantısında niyet mektubunun onayını istedi. Ancak, geçmiş dönemlerde zaman zaman sıkışan takvimlerde tolerans göstererek, geri adım atan IMF yetkilileri bu defa ikna edilemedi. IMF yetkililerinin "Sosyal güvenlik tasarısının yasalaşmasını bekliyoruz" sözleri, serbest bırakılması beklenen 833 milyon dolarlık kredi için umudunu söndürdü.
Hazine yetkilileri, gözden geçirmenin çok fazla uzatılamayacağına, bununla birlikte diğer gözden geçirmelerin takviminin de sıkışacağına dikkati çekiyor. Bu nedenle, Meclis'in eylül ayında olağanüstü toplanabileceği ifade ediliyor.