IMF'den Türkçe Web sitesi

IMF'den Türkçe Web sitesi
IMF'den Türkçe Web sitesi

IMF?nin internet sitesinin ana sayfasında Ayasofya Müzesi?nin resmi yer alıyor.

IMF'nin 'İstanbul Yolu' isimli ilk Türkçe internet sitesi açıldı. Fonun halen yedi ayrı dilde internet sitesi var

ANKARA - Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) hazırladığı ilk Türkçe internet sitesi hizmete girdi. Böylece IMF yayın yaptığı diller arasında dilleri arasına, İngilizce, Arapça, Çince, Fransızca, Japonca, Rusça ve İspanyolca’dan sonra Türkçe de girdi.
IMF Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson düzenlediği basın toplantısında sitenin hizmete girdiğini duyurdu. 

The Road to Istanbul
Orjinal başlığı ‘The Road to Istanbul’ olan İngilizce sitenin Türkçe versiyonunun çevirisi ise ‘Yol İstanbul’a’ şeklinde yapıldı. http://www.imf.org/external/np/exr/am/2009/roadistanbul/index_tur.htm adresindeki sitede Ayasofya Müzesi’nin de yer aldığı bir İstanbul panoraması yeralıyor. IMF ve dünya  gündeminde bulunan dört konunun tanıtıldığı sitede konulardan birinin ‘Krizden Kurtulma’ olduğu belirtilerek, “Küresel ekonomi ne durumda? Üyelerimiz ve paydaşlarımızla İstanbul’da bir araya geldiğimizde, ekonomik potansiyeller incelenip küresel finans güvenlik ağının güçlendirilme yolları tartışılacak” denildi. Gündemdeki diğer konular ise şöyle sayıldı:

* Üyelerimize Mali Destek: IMF kriz sırasında en çok etkilenen ülkelere kredi vermeyi artırmıştır. Üyelerimiz ile birlikte, bu kredi programlarının etkisini inceleyip derhal ekonomik büyümeye dönüşe yardım yolları bulmak için çalışacağız.

* Yoksulların Korunması: Tartışmalar, yoksul ülkeler için ikraz programlarının basitleştirilmesine ve güçlendirilmesine odaklanacaktır.

* Değişen Bir IMF: Neredeyse dünyadaki tüm ülkelerin üye olduğu uluslararası bir kuruluş olarak meşruluğumuzu kesinleştirmenin ve etkinliğimizi artırmanın yollarını tartışacağız.”
Kurumdan haberler ve yöneticilerin eski konuşmalarının da yer aldığı sitede IMF’yle ilgili çeşitli linkelere de yer veriliyor. (anka)