IMF'den Türkiye'ye çerez parası gelecek

WASHINGTON -  IMF İcra Direktörleri Kurulu, üye 186 ülkenin döviz rezervlerini artırarak, küresel ekonomiye likidite sağlamak amacıyla 250 milyar dolar eş değerli Özel Çekme Hakkı (SDR) tahsis edilmesini kararlaştırdı. Nihai onay için IMF Guvernörler Kurulu’na sunulacak olan teklif eğer yüzde 85 çoğunlukla kabul edilirse, 28 Ağustosta yürürlüğe girecek.  ABD 42.6 milyar dolarla paradan aslan payını alırken, Türkiye ise sadece 1.3 milyar dolar alabilecek. SDR’nin dağıtılmasında,  ABD’den sonra en büyük miktar ise Japonya tarafından kullanılabilecek. Buna göre, Japonya 15 milyar dolar, Çin 9 milyar dolar , Rusya ise 6.6 milyar dolar kaynak kullanılabilme hakkına sahip olacak.  Meksika 3.6 milyar dolar, Güney Afrika ise 2 milyar dolar para kullanabilecekken, Türkiye’ye ayrılan kaynağın 1.3 milyar dolar ile oldukça düşük bir miktarda olması dikkat çekti.  250 milyar doların, 100 milyar dolarlık bölümü gelişmekte olan ülkelere, 18 milyar dolarlık kısım ise fakir ülkere ayrılacak. IMF’nin kotalarının genişletilmesi sonucunda, fon tarihinde ilk kez gelişmekte olan ülkelerin bu miktarda bir kaynaktan faydalanabileceği belirtiliyor.
 Ülkeler 250 milyar dolardan IMF’deki kotaları oranında pay alabilecek. IMF’nin kriz ortamında küresel ekonomiye likidite sağlamak amacıyla uygulamaya konulan plan, ilk olarak nisada yapılan G20 zirvesinde kabul edilmişti.

Belirsizlikler devam ediyor
Çin yetkililerinin bu yıl içinde ABD dolarının rezerv para olma özelliğine alternatif  yaratılmasına ilişkin değerlendirmelerinin SDR’nin önemini artırdığı belirtiliyor. IMF Başkanı Dominique Strauss- Kahn konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ SDR tahsis etme, IMF’nin kriz için en önemli çözümüdür. Üyelerimize zor zamanlarda ciddi anlamda destek sağlayacaktır” dedi. (Reuters)