IMF'den yeni stand-by anlaşmasına onay

IMF'nin İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye'nin gelecek üç yıl için 10 milyar dolarlık yeni stand-by anlaşmasını onayladığını açıkladı.

IMF'nin İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye'nin gelecek üç yıl için 10 milyar dolarlık yeni stand-by anlaşmasını onayladığını açıkladı. IMF Başkanı Rodrigo de Rato, İcra Direktörleri Kurulu'nun Türkiye'nin 10 milyar dolarlık yeni Stand-By anlaşmasını onaylamasının ardından yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin ekonomik performansıbir kuşaktır en güçlü döneminde"
dedi.
Son üç yılda büyüme ortalamasının yüzde 8 olduğuna dikkat çeken Rato, şunları
söyledi:
"Enflasyon 30 yılı aşkın zamandır en düşük düzey olan tek hanelere düştü. IMF destekli bir önceki program altındaki güçlü politika uygulaması, bu etkili performansı artırdı. Avrupa Birliği'nin üyelik müzakerelerini başlatma kararıyla birlikte bu, Türkiye'nin ekonomik görünümünde büyük bir değişime
işaret ediyor."
Türk yetkililerin yeni üç yıllık programla, ekonomik performans bakımından kazanımları artırma ve kalan zayıflıkları azaltma şansı bulacağını belirten Rato, hükümetin, faiz dışı bütçe fazlasının GSMH'ya oranını yüzde 6.5'ta tutma kararlılığının, kamu borcunu düşürmeye yardım edeceğini ve cari açığı
dizginlemeye yardım edeceğini kaydetti.
Rato, Merkez Bankası'nın bağımsızlığının devam etmesi ve gelecek yıl hedeflenen enflasyonla, enflasyondaki düşüşün pekiştirileceğini belirtti ve bu makro ekonomik politikaların, faiz oranlarının daha da düşürülmesiyle sürdürülebilir büyümeye katkıda bulunacağını vurguladı.
Yeni programın hedefleri arasında ise, "Büyümenin sürdürülebilirliği için
gereken koşulları yaratma ve yaşam standardının yükseltilmesi, işsizliğin
azaltılması, AB ekonomilerine yaklaşmaya yardım edilmesi ve IMF desteğinden
düzenli bir çıkışın sağlanması" sayıldı.

10 MİLYON DOLAR GELECEK

IMF, toplam 10 milyar dolarlık stand-by anlaşmasını, Mayıs 2008 tarihine
kadar, Türkiye'nin ekonomik ve finansal programını desteklemek amacıyla
onaylandığını açıkladı. Söz konusu kredinin ilk kısmı hemen Türkiye'nin kullanımına bırakılırken, herbir kredi 837.5 milyon dolarlık 11 eşit parça halinde verilecek. IMF İcra Direktörleri Kurulu aynı zamanda Türkiye'nin 2006 yılında IMF'ye yapması gereken 3.8 milyar dolarlık geri ödemenin bir yıl ertelenmesi yönünde Türk hükümetinin talebini onayladığını da bildirdi.