IMF'den zam sinyali geldi

KİT ürününe ayarlama

IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, KİT'lerin mali performanslarını artırmak için zamların gündeme gelebileceğini söyledi. Lipsky, elektrik fiyatını mı kastettiğine ilişkin soruyu yanıtsız bıraktı.

İSTANBUL - IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, İstanbul'daki temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında bazı KİT ürünlerine zam gelebileceğinin sinyalini verdi.
Hükümetin 2007 yılında yüzde 6.5'lik bir faiz dışı fazla sağlamayı hedeflediğini belirten John Lipsky şunları söyledi:
"Yüzde 6.5'lik faiz dışı fazlanın beş puanlık bölümü merkezi hükümet bütçesinden sağlanacak. Kalan 1.5 puanlık bölümün de kaynağı KİT'ler. Ancak bazı KİT'lerin mali performansı, finansal durumları pek iyi değil. Bunların performanslarının artırılması, durumlarının iyileştirilmesi şart. İyileştirmeler birçok farklı alanda olabilir. Fiyat ayarlamaları olabilir ve doğaldır da"
Elektrik için sessiz kaldı
Lipsky fiyat ayarlamalarıyla hükümetin dört yıldır yapmadığı elektrik zammını mı kastettiğine ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı. Ancak Lipsky'nin sessizliği IMF'nin öteden beri mali performanslarından şikâyetçi olduğu enerji KIT'lerini kastettiği ve elektrik zammında ısrarcı olduğu şeklinde yorumlandı. IMF Birinci Başkan Yardımcısı Lipsky'nin çeşitli konulardaki görüşleri şöyle:
Enflasyon inişe geçer, yüzde 4'e yaklaşır: Enflasyon bu yılın sonunda kesinlikle hedefin üzerinde olacak ama bugünkü mali politikaların devamı durumunda 2007'nin sonuna kadar yüzde 4'e yaklaşma olasılığı çok yüksek. Bu yıl enflasyonun hedefin üzerinde gerçekleşecek olmasının nedeni aralarında enerji fiyatlarındaki artışın da bulunduğu dış şoklar. Dış şoklar gelip geçicidir. Önemli olan Türkiye'nin dezenflasyon sürecine girmiş olmasıdır. 2007'de bunların yaşanmayacağını ve bugünkü politikaların devamı halinde enflasyonun 2007 sonunda bugüne göre hayli düşük olacağını tahmin ediyoruz. Gelişmiş ülke piyasalarında ki son gelişmeler Türkiye'ye 2007 yılında enflasyonla mücadele konusunda yardımcı olacaktır. Zaten Ankara'daki temaslarımızda da hükümetin ve Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelede çok kararlı olduğunu gördük.
Bütçe bir seçim bütçesidir: Bu sorunun muhatabı ben değilim. Ama seçim yaklaşıyor, bütçe hükümet tarafından hazırlandı, tanımı gereği seçim bütçesi olacaktır. Ancak, önemli olan mali disiplinin sürdürülmesidir. Hükümet seçim yılında mali disiplini korursa çok başarılı sonuçlar alınır. Bu, finansal piyasalar, uluslararası güven ve ekonominin temel işleyişi açısından çok önemlidir. Yetkili kurumlar da bunun öneminin farkındadır.
Piyasalar Türkiye'yi yakından izliyor: Uluslararası piyasalar Türkiye gibi yüksek borcu ve cari açığı olan ülkeleri çok yakından izliyor. Türkiye'nin 2007 yılında iki seçim geçirecek olması piyasaları daha duyarlı yapıyor.
Harcamaları kontrol şart: Mali politikalara ilişkin asıl unsur faiz dışı fazla hedefinin korunması. Bütçe bu hedefle uyumlu. Mali disiplinin korunması ve harcamalarla ilgili soru işaretleri var. Harcamalar üzerinde kontrol gerekiyor gibi görünüyor. Harcamalar yatırımların gerçekleştirilmesine olanak verecek şekilde kontrol edilmeli. Ekonomideki dönüşüm süreci çok köklü. İyi bir mali yönetim ve enflasyonun düşük tutulması çok önemli.
Cari açık tehlike noktasında değil: Cari açık Türkiye için tehlike noktasında değil. Bugünkü politikaların devamı durumunda cari açıkla ilgili risk düşer. Mali disiplin devam ederse, cari açığın sürdürülebilmesi o kadar kolaylaşır. Cari açığın sürdürülebilmesi için yabancı yatırım şart. Türkiye enflasyonu düşürmeye ve büyümeye devam ederse yabancı yatırım da gelir. Bölgedeki tüm jeopolitik risklere rağmen yabancı sermaye Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. Çünkü Türkiye'nin potansiyeli büyük ve yabancı yatırımcılar da bunu görüyor.
Sosyal güvenliğin önceliği var: Türkiye enflasyonu düşürmek ve büyümeyi devam ettirmek için yapısal reformları gerçekleştirmek zorundadır. Gerçekleştirilmesi gereken yapısal reformlarda da ilk sırada sosyal güvenlik reformu gelmektedir.
İcra kurulu toplanacak: 5. gözden geçirmenin tamamlanması için atılması gereken kilit adımlardan biri 2007 bütçesinin sunulmasıydı. Bu gerçekleşti. Gözden geçirme için İcra Direktörleri Kurulu aralık ayının ortalarında toplanacak.
Merkez Bankası'nın taşınması: Merkezi nerede olursa olsun Merkez Bankası'nın başarısının, enflasyonun düşürülmesi ve inandırıcılık için büyük bir rolü var. Mali disiplinin kötüleşmeye doğru gittiği yönünde bir anlayış olsaydı Merkez Bankası güvenilirliğini kaybederdi. Türkiye'nin ekonomik performansı açısından bu tehlike sinyali olurdu.
Lipsky, bir gazetecinin 'Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konusunda hükümette bir sıkıntı var mı' sorusuna şu yanıtı verdi:
"Düşük enflasyon ve fiyat istikrarı Türkiye'nin ekonomik performansını iyileştirmek için iki önemli köşe taşı. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı da uygulanan para politikalarının inandırıcılığı için bir araç. İzlenimimiz, bunun hükümet ve Merkez Bankası Başkanı tarafından iyi kavrandığı yönündedir."