IMF'nin Arjantin korkusu

Dünyanın en borçlu ülkelerinden Arjantin'in borcunun bir kısmını ödememe kararının, diğer büyük borçlu ülkelerce örnek alınmasından korkuluyor.

LONDRA - Dünyanın en borçlu ülkelerinden Arjantin'in borcunun bir kısmını ödememe kararının, diğer büyük borçlu ülkelerce örnek alınmasından korkuluyor. İngiliz The Guardian gazetesi, IMF'nin Türkiye, Endonezya ve Nijerya'nın Arjantin'i örnek almasından kaygı duyduğunu yazdı. Arjantin ekonomisindeki hızlı toparlanmaya dikkat çeken gazete, 102.6 milyar dolar borçlu Arjantin'in, 'tarihin en büyük borç ödememe' olayını gerçekleştirdiğini vurguladı.
Gazete, Arjantin'in kararının, "Eğer bankaya bin sterlin borcunuz varsa sorununuz var, ancak 100 milyar dolar borcunuz varsa bankanın sorunu var" deyimini haklı çıkarttığını yazdı.
Arjantin'in bir kısım borcunu ödememesini, bir ülkenin yeterince büyük ve kararlı olması halinde Wall Street, IMF ve Washington konsensüsünü aşabileceği şeklinde yorumlayan The Guardian gazetesi, "IMF ayrıca, bu mesajın, diğer büyük borçlu ülkeler, Türkiye, Endonezya ve Nijerya tarafından da alınmış olmasından kaygı duyuyor" yorumunu yaptı.
'Türkiye kuralına göre oynar'
Buna karşın The Guardian gazetesi, Türkiye, Endonezya ve Nijerya'nın Arjantin örneğini izlemesi şansının çok az olduğunu savunarak "Bu üç ülke, bölgelerinde Arjantin kadar önemlidir ve üçü de kurallara göre oyun oynamaya çalışıyor" diye yazdı.
Gayriresmi görüşme başladı
İngiliz Financial Times gazetesi ise, Arjantin'in 102.6 milyar dolarlık borcunun yeniden yapılandırma planının sonuçları üzerinde IMF ile gayriresmi görüşmelere başladığını belirtti. Gazeteye göre, Arjantin Maliye Bakanı Roberto Lavagna ve IMF Başkanı Rodrigo Rato önceki gün Washington'da bir araya geldi. Bu arada devam etmesi beklenen görüşmelerin borcun yeni tahvillerle takası önerisini kabul etmeyen alacaklılar konusu üzerinde yoğunlaşması bekleniyor.
(anka, Reuters)