IMF'nin gündemi 2007 bütçesi

Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, stand-by düzenlemesine ilişkin değerlendirme çalışmalarında bulunmak üzere bugün İstanbul'da görüşmelere başlayacak.

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, stand-by düzenlemesine ilişkin değerlendirme çalışmalarında bulunmak üzere bugün İstanbul'da görüşmelere başlayacak. Hükümetin IMF ile temaslarında 2007 bütçesine son şekil de verilecek.
Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyeti, önce İstanbul'da, bankacılık ve iş dünyası temsilcileriyle ikili görüşmelerde bulunarak, iş dünyasının sürdürülmekte olan programa ilişkin görüş ve önerilerini dinleyecek.
IMF heyeti temaslarına, çarşamba gününden itibaren Ankara'da resmi kurum ve kuruluş yetkilileriyle devam edecek. Ön değerlendirme çalışmalarının, 20 Ekim tarihine kadar tamamlanması hedefleniyor.
Heyetin ziyareti kapsamında; son makro ekonomik durum ve beklentiler ile yapısal reformlar konusundaki gelişmeler ele alınacak. Görüşmelerde, 2006 yılı program hedefleri doğrultusunda kamu maliyesi ve para politikası alanlarındaki son gelişmeler gözden geçirilecek ve vergi, sosyal güvenlik, mali sektör reformlarına ilişkin çalışmalar değerlendirilecek.
Bu kez dosya kabarık
2007 yılı bütçesinin 17 Ekim 2006'da TBMM Başkanlığı'na sunulacak olması nedeniyle, gözden geçirme çalışmalarında bütçenin alacağı son durum da ortaya çıkacak.
IMF heyetinin çalışmaları, bütçe beklentileri ve politikaları, enflasyonun seyri, para politikası idaresi, vergi reformları ve vergi idaresini güçlendirecek önlemler, sosyal güvenlik reformu uygulamasının hazırlıkları, bankacılık sektöründeki denetim ve gözetimin daha da güçlendirilmesindeki ilerleme ve kamu bankaları reformu konularını kapsayacak.
Heyet, ekonomi yetkilileriyle son ekonomik gelişmeleri değerlendirirken, programın hedefleri için herhangi bir adıma gerek olup olmayacağı üzerinde de duracak.
Birleştirme yapılabilir
IMF ile yürütülen stand-by programına göre, toplam 10 gözden geçirme programı çerçevesinde, bu yıl sonuna kadar altıncı gözden geçirmenin de yapılması öngörülüyor. Gelecek yıl üç gözden geçirme, 2008 yılında da son gözden geçirmenin yapılması planlanıyordu. Bundan sonraki bazı gözden geçirmelerin de üçüncü ve dördüncü gözden geçirmede olduğu gibi birleştirilebileceği belirtiliyor. Öte yandan, bu yıl sonuna kadar altıncı gözden geçirmenin de yapılacak olması ve beşinci ve altıncı gözden geçirme konularının birbirini tamamlayıcı nitelikte olması nedeniyle bu her iki gözden geçirmenin birleştirilebileceği ifade ediliyor.
IMF heyetinin, 20 Ekim'e kadar ön çalışmalarını tamamlayarak Türkiye'den ayrılacağı, kasımda yeniden gelerek beşinci ve altıncı gözden geçirme çalışmalarını birlikte tamamlayabileceği kaydediliyor.