IMF'ye asgari ücret raporu

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp'ın, "Türkiye'deki makroekonomik gidişattan son derece memnun olduklarını" söylediğini belirtti.

ANKARA - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp'ın, "Türkiye'deki makroekonomik gidişattan son derece memnun olduklarını" söylediğini belirtti. Bredenkamp, ASO'yu ziyaret ederek, Çağlayan ile görüştü. Çağlayan, Bredenkamp'ın ASO'nun görüşlerini takip ettiğini ve birçok konuda ASO ile mutabık olduğunu bildirdiğini ifade ederek, kendilerinin de Türkiye'nin yapısal reformları bir an önce yapması gerektiğini söylediklerini anlattı.
Toplantıda, 'İşsizlik ve Bölgesel Gelir Dağılımı Eşitliği ile Mücadele İçin Yerel Asgari Ücret Uygulaması' ile ilgili hazırladıkları raporu da görüştüklerini ve raporu Bredenkamp'a ilettiklerini anlatan Çağlayan, raporun IMF bünyesinde incelendikten sonra tekrar görüşeceklerini söyledi. Bredenkamp'ın, ASO'nun önerisinden sonra konuyu izlediğini ve kendileriyle mutabık olduklarını bildirdiğini anlatan Çağlayan, Bredenkamp'ın konuyu bir süre önce hükümetin birkaç bakanına ilettiğini söylediğini ifade etti. Bredenkamp'ın Türkiye'de gelir dağılımının bozuk ve istihdamın sıkıntılı olduğu yerlerde uygulamanın faydalı olacağını ifade ettiğini de belirten Çağlayan, bu konuda görüş ayrılıklarının bulunmadığını söyledi.
Mikro çalışmalar yapılacak
Çağlayan, sorular üzerine Bredenkamp'ın Türkiye'deki makroekonomik gidişattan son derece memnun olduklarını söylediğini dile getirerek, önümüzdeki günlerde makro hedeflerle beraber mikro konulara da değinebileceklerini söylediğini aktardı. Görüşmede ASO'nun zorunlu istihdam uygulaması, kıdem tazminatının uygulanma şekli ve işverenlere getirdiği yük, esnek çalışma ve esnek işgücü konularındaki görüşlerini de Bredenkamp'a ilettiklerini söyleyen Çağlayan, Bredenkamp'ın ASO'nun görüşlerine katıldığını ifade etti.