IMF'ye kriz için 5 milyar dolar

IMF'ye kriz için 5 milyar dolar
IMF'ye kriz için 5 milyar dolar
Başbakan Erdoğan'ın G20 Zirvesi'nde, krizin çözümü için IMF yönetiminde oluşturulacak havuza Türkiye'nin 5 milyar dolar yatıracağını bildirdiği öğrenildi.

LOS CABOS - Türkiye , küresel ekonomik kriz konusunda IMF yönetiminde oluşturulacak havuza 5 milyar dolar yatıracak.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bugün başlayan G20 Zirvesi'nin birinci oturumunda küresel ekonomik kriz ele alındı. Bazı ülke liderleri, kriz için IMF yönetiminde oluşturulacak havuza ne kadar katkıda bulunacaklarını açıkladı. Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan , bu çerçevede oluşturulacak havuza Türkiye'nin 5 milyar dolar yatıracağını açıkladı.

Türkiye'nin yatıracağı 5 milyar doların Merkez Bankası döviz rezervinden IMF nezdinde oluşturulacak havuza iletileceği öğrenilirken, konuya ilişkin teknik ayrıntıların Merkez Bankası'nca açıklanacağı ifade edildi. Ayrıca, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu anda bu parayı havuzdan çekebileceği kaydedildi.

Öte yandan, G20 Zirvesi'nde Türkiye'nin yanı sıra havuza Brezilya'nın 10 milyar dolar, Rusya'nın 10 milyar dolar, Hindistan'ın 10 milyar dolar, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin 2 milyar dolar, Meksika'nın 10 milyar dolar ve Kolombiya'nın 1,5 milyar dolar yatıracağı bildirildi. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1091577109157715

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kucuk oynamak iyi olmus - siradan vatandas

  kimse 5M birden vermeyecek bu bir, ikincisi biraz 'gorunmez' konuya gelelim, bu toplanan paralar daha evel bize verilmis olan borclar gibi 'faizle' verilecekler, dolayisiyla turkiye paradan para kazanmaya baslayacak, kolay para kazanma yolu cunku; (amerika ve avrupa gibi) moneytary sistemde, parayi 'borc' olarak versen dahi, para neticede senin paran oldugu icin sanki hic kimseye vermemissin gibi harcamalar/isletmeler yapabiliyorsun. tabi bunun kotuye kullanimida var, amerikan krizinin sebebi bundan kaynaklandi, birincil bankalar borc para verdiler hic vermemis gibi ayni miktari ikincil bankalarda isletmeye basladilar ikinciller aslinda olmayan para icin 'kasamda var/musteri hesabimda var' diye ucuncu bankalara verdiler ucunculer dordunculere (faizle para kiralama)... yani aslinda elinizde tuttugunuz 1 dolar bugun belki 10 cent etmiyor - amerikadan bir gercek - eger borc almis her amerikali borcunu oderse, ortalikda dolar kalmaz - bu yuzden bir cok global kuvvet kagit paralarin ortadan kalkmasi ve dijital paraya gecmek istiyorlar, hersey siz dogal olarak zenginlesirken sizi daha fakir/bagimli/kole yapmak icin. gunu geldiginde aklimiz varsa dijital paraya 'hayir' demeliyiz.

  - momentum

  Olayın büyütülecek ya da küçültülecek bir tarafı yok. Kendi boyutlarımıza hapsolmayalım gene, olaya ekolojik yaklaşalım, daha geniş bir çerçeveden yani: Son G-20 toplantısında ülkeler IMF'e toplam 485 milyar dolarlık ek bir katkıda bulundular, krizdeki acil müdahaleler için. Türkiye de kendi çapında 5 milyar dolar verdi. Krizdeki İspanya'nın 20 milyar dolar vermesi çok konuşuldu. Para veren ülkeler arasında Malta bile var (300 milyon dolar). Ekonomisi Türkiye'den küçük Avrupa ülkeleri Türkiye kadar paralar verdiler (bir tanesi Finlandiya sanırım). Aslında ekonomisinin boyutlarına göre Türkiye, diğerleriyle kıyaslandığında az bile verdi sayılır. Meksika (10 milyar), Suudi Arabistan (10 milyar), Kolombiya (1,5 milyar), diğer para veren mütevazi ekonomilerden. IMF bu zamana kadar bizde hep borç verip tepemize dikilen bir şey olarak görüldüğünden bu gelişme garibimize gidiyor. Ama geçmişin etkisinde bu kadar kalmaya gerek yok. Dünya hızla değişiyor.

  roadrunner. - Clear

  Yanlış "kullanıcı adımı" görünce irkildim.Sonra "pardon" lu yorumunu okuyunca da sakinledim.Beynimde ani patlama yapan ne varsa durağanlaşıp,sükunete kavuştu ve bir şey yazmama gerek kalmadı.

  @ Real Rational - roadrunner

  IMF'in 'mimarları' : John Maynard 'Baron' Keynes, Harry Dexter White. **not: önceki yorumda kullanıcı ismini yanlış yazmışım, pardon...**

  Real Radikal - roadrunner

  http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1091651 Sanırım üzülecek ya da sevinecek bir durum da yokmuş zaten ortada. Ama dediğim gibi bütün gazetelerde haber "IMF'ye 5 milyar olar verdik, şanımız olsun..." şeklinde. Amerika'nın samimi olarak dünyaya demokrasi getirmeyi hedeflediğine inanıyorsak, IMF'i de hayırsever bir organizasyon olarak düşünebiliriz tabi...

  roadrunner. - Clear

  Yorumunu -mütebessim- okudum.Tek soru içeriyor,ben de ona -soruyla- yanıt vereceğim.IMF,insan hakları savunucusu ülkelerin kurduğu bir örgüt değilmi? İddia ettiği amaç da,insanları ekonomik olarak insanca(!) yaşatmak değilmi?

  @ Real Rational - roadrunner

  Cevap senin yorumunda gizli. Aslında bu paranın yalnızca meydanlarda avaz avaz "Tarihimizde ilk kez IMF'ye para veriyoruz,daha önceleri sadece almak aklımıza gelirdi" diyebilmek için harcandığı o kadar açık ki. Hakikaten içmeye böyle bir ayranımız yok bence. Hem IMF ile insan hakları nasıl yanyana geldi??? Kavaklı'da ya da Tunalı'da kafayı çekmenin maliyetini de bilemeyeceğim. Ama en azından paran uluslararası para çetesine değil yerli esnafa gitmiş olur :)