'IMF'ye orta vadeli bir bütçe sunduk'

'IMF'ye orta vadeli bir bütçe sunduk'
'IMF'ye orta vadeli bir bütçe sunduk'

Şimşek, Londra?da yapılan liderler zirvesinde alınan kararların Washington?da ele alındığını söyledi. FOTOĞRAF: VOLKAN FURUNCU / AA

WASHINGTON - IMF-Dünya Bankası Bahar dönemi toplantılarında Türkiye’yi temsilen Devlet Bakanı Mehmet Şimşek yer aldı. Şimşek, “Biz buraya (Washington) geldikten hemen sonra IMF’ye orta vadeli bir bütçe ve yapısal reform çerçevesini sunduk. Cevap bekliyoruz” dedi. Şimşek toplantılarda küresel krizle ilgili olarak edindiği izlenime göre küresel krizin kötüleşme hızında yavaşlama görüldüğünü, dünya ekonomisindeki kırılganlıkların halen devam ettiğini, toparlanma işaretlerinin ise kalıcı olduğuna dair henüz bir şey söylemek için erken olduğunu vurguladı.
Dünya ekonomisinde sürdürülebilir bir toparlanma için başta Amerika olmak üzere birçok ülkenin bankalardaki toksik yani problemli varlık sorularını çözmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, henüz bu konunun başarısı için yorum yapmanın erken olduğunu anlattı.
Şimşek, Londra’da yapılan liderler zirvesindeki taahhütlerin ve bu taahhütlerdeki ilerlemenin Washington’daki toplantıda ele alındığını kaydetti. 

Krizin etkileri konulu sunum yaptı

Şimşek, G20 toplantısında, gelecek toplantı gündeminin de konuşulduğunu belirterek, muhtemelen eylüldeki G-20 zirvesi öncesinde bir bakanlar toplantısı yapılacağını ve bu toplantıda daha önce kararlaştırılan girişimlerin somut şekilde uygulamaya koyulmasına ilişkin konuların ön plana çıkacağını söyledi. Washington’daki toplantılar çerçevesinde çok sayıda ülkenin Maliye Bakanı ile görüşme fırsatı bulduğunu belirten Şimşek, ‘küresel mali krizin yükselen piyasalara etkisi’ konulu bir sunum yaptığını da söyledi. (Radikal)