IMF'ye Vakıfbank sözü

Ziraat ve Halk ile özel sermayeli kamu bankası statüsündeki Vakıfbank'ın hisselerinin bir kısmının, bir takvim içinde öncelikli olarak halka arzı öngörülüyor.

ANKARA - Ziraat ve Halk ile özel sermayeli kamu bankası statüsündeki Vakıfbank'ın hisselerinin bir kısmının, bir takvim içinde öncelikli olarak halka arzı öngörülüyor. IMF'ye verilecek ve 2005-2007 dönemini kapsayacak stand-by düzenlemesine ilişkin niyet mektubunda Ziraat ve Halk Bankası'nın yeniden yapılandırılmalarının süreceği ve belirlenen stratejinin uygulanacağı ifade edilirken, Vakıfbank hisselerinin bir kısmının 2005 sonunda halka arzının öngörüldüğü belirtildi.
IMF ile yapılması öngörülen stand-by düzenlemesine ilişkin niyet mektubunda Ziraat ve Halkbank'ın özelleştirilmesi konusunda niyet mektubunda ayrıntı verilmiyor. Ancak, her iki bankanın danışman firmanın önerileri kapsamında özelleştirme yöntemi belirlendi. Vakıfbank'ın hisselerinin yüzde 25'i çalışanlar emekli sandığına, yüzde 20'si mülhak vakıflara, yüzde 55'i ise Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait bulunuyor. Bu yıl içinde Vakıfbank hisselerinin yüzde 15'nin halka arz edilebileceği belirtiliyor.
Ziraat strateji açıklıyor
Ziraat Bankası, tarihinde ilk kez uzun dönemli bir strateji çalışması yaparak 2010 yılına kadar bankanın izleyeceği yolu ortaya koydu. Banka yönetiminin 12 Ocak Çarşamba günü düzenleyeceği basın toplantısında stratejiyi açıklayacağı kaydedildi. Toplantıda Ziraat Bankası'nın 2004 bilanço büyüklüğüne ilişkin gerçekleşmeler ile 2005 yılı dahil 2010'a kadar yıllar itibarıyla stratejisi açıklanacak. Bankanın kredi politikası, sektördeki payının ne olacağı ve ne şekilde büyüyeceği ayrıntılı olarak ifade edilecek.
BDDK verilerine göre, geçen yıl Haziran sonu itibarıyla toplam aktif büyüklüğü 275 katrilyon lira olan sektörde kamusal sermayeli bankaların payı yüzde 32.7 düzeyinde bulunuyor. Sektörde 51.8 katrilyon liralık aktif büyüklük ile Ziraat Bankası ilk sırada yer alıyor.