IMF'ye yanıt: Teşvike karışma

Maliye Bakanı Unakıtan'dan IMF'ye: "İllere teşvikte söz hakkı bizim, kaynağı olmadan harcama yapmadık, yapmayız."

ANKARA - IMF Türkiye Direktörü Hugh Bredenkamp'ın, teşviklerin 49 ile yaygınlaştırılmasının kaynağı olmadığı ve bunun bütçeyi tehdit edeceği açıklamasına Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan yanıt geldi. "Nereye ne teşvik vereceğimizi hükümet olarak biz kararlaştırırız" diyen Maliye Bakanı Unakıtan, ancak IMF olsa da olmasa da kaynağı olmadan harcama yapmayacaklarını ve teşviklerin kaynağının bütçe olduğunu söyledi.
81 ilin defterdarı ve gelirler bölge müdürleri ile Ankara'da biraraya gelen Unakıtan, bütçede tüm hedeflerin üzerinde bir gerçekleşme sağlandığını söyledi. Unakıtan, vergide yüzde 92.9 ile son 10 yılın en yüksek tahsilat rakamına ulaşıldığı bilgisini de verdi. Vergi gelirlerinin yüzde 88'inin İstanbul, Kocaeli, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Tekirdağ, Mersin, Adana, Hatay'dan sağlandığını söyleyen Unakıtan, düşük performanslı defterdarlara da "2005'te gayret etsinler aksi takdirde ben değerlendireceğim" uyarısında bulundu.
IMF'nin Teşvik Yasası ile ilgili eleştirilere bir soru üzerine yanıt veren Unakıtan, IMF'nin başlangıçta farklı yaklaşımlarının oturup konuşulduktan sonra mutabakat sağlandığını belirtti. Unakıtan, "Anlaşma da uzayabilir ama bizim ne mali açıdan bir tereddüdümüz var ne de IMF ile mutabakat sağlanamayacak diye bir durum var. Karşı tarafı bilmem ama Maliye açısından bizi rahatsız edecek bir husus yok" dedi.
Evvelki yıl "2004 yılının sonunda kriz olacak" bile diyenler olduğunu hatırlatan Unakıtan, "Ne oldu, ne oldu ha ne güzel neticelere vardık" dedi ve Karnadenizlinin 'İçme dedin içmedik, yeme dedin yemedik, ha şimdi ne oldu doktor' fıkrasına gönderme yaptı ve şöyle devam etti:
Maliyeti hesaplandı
"Nerelere ne teşvik vereceğimize, nerelere ne harcama yapacağımıza biz hükümet olarak kendimiz karar veririz. Bu ülkenin gerçekleriyle uğraşan biziz. Bu millet bizi seçmiştir. Bu politikalara biz karar veririz. Ama hiçbir zaman biz mali disiplinden taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Kaynağı olmadan harcama yapmadık, yapmayacağız. IMF olsa da böyle devam edeceğiz, IMF olmasa da böyle."
Unakıtan, teşviklerin maliyetinin en ince detaylarına kadar hesap edildiğini ve zamanı geldiğinde açıklayacaklarını belirtirken, bu maliyetin kaynağının da bütçe olduğunu söyledi. Unakıtan, 'Bütçede böyle bir ödenek görünmüyor, kaydırma mı yapacaksınız' sorusuna ise "Bir kaydırma da olabilir yeni kaynak da olabilir, bizim kaynağımız bütçenin kendisi" yanıtını verdi.
Gelir İdaresi imzada
IMF'nin yeni stand-by'ın imzasında 'önkoşul' olarak gündeme getirilen üç reformdan biri olan Gelir İdaresi yasa tasarısı da dün Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Unakıtan, taşra teşkilatının Maliye için önem taşıdığını, taşranın şevkini kıracak bir düzenleme çıkmasına müsaade etmeyeceğini" dedi. Unakıtan, ücretlerdeki düzenlemeden duyulan rahatsızlığa da "Maksat, idarenin daha etkin olması. Yoksa birilerinin durumunun kötüleştirilmesi ya da iyileştirilmesi değil. Elimizdeki imkânla en iyisini yapmaya çalıyıyoruz. 2 milyondan çok memur var. Hepsi birdenbire yerine gelmez" diye konuştu.
IMF: Umarız yasa gözden geçirilir
IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, bütçeye ek maliyet getireceği gerekçesiyle eleştirdikleri teşviklerin kapsamını genişleten tasarısının hükümet tarafından geri çekilmese bile yeniden gözden geçirileceğini umduklarını söyledi. Bredenkamp, CNN-Turk'e yaptığı açıklamada, teşviklerin tüm işletmelere verilmemesinin ve belirli yerlere odaklanmasının gerektiğini kaydetti. "Teşviklerin genişletilmesi önerisiyle büyük bir sıkıntı oldu" diyen Bredenkamp, "Yeni stand-by, Türkiye'nin performansına bağlı" diye konuştu.
'Tokyo'da yer mi satıyorsun?'
Defterdarlıklar tarafından yapılan Hazine arazisi satışlarını eleştiren Unakıtan, çok yüksek değer tespit edildiği için satışların gerçekleşmediğine işaret ederken, "Sanki, Tokyo'da yer satıyorsunuz" dedi. Düşük beyanda bulunan mükelleflerin beyanının düzeltilmesi isteğinin
'Beyannamemizi yüzümüze attılar' diye tepki çektiğini belirten Unakıtan, "Şikâyet istemiyorum. Mükelleflerle polemiğe girmeyin, incelemelerinizi, sektörel bazda yapın" uyarısında bulundu.
Kayıt dışına tedbir: Hamiline çek kalkıyor
Maliye Bakanı Unakıtan, 'veri ambarı' oluşturup kayıt dışı ile daha etkin mücadele edeceklerini belirtirken, "Yakında kayıt dışı ekonominin en önemli ödeme aracı olan hamiline çeki de kaldıracağız" dedi. Unakıtan, veri ambarı ile riskli mükellefin incelenebilir hale geleceğini kaydederek şöyle konuştu: "Adam ona satıyor, buna satıyor ama kayıt dışı satış yapıyor. Parayı alırken çaycısının, şoförünün üzerine hesap açıyor. Çaycının haberi yok, hesabına trilyonlar girmiş, çıkmış. Çağırıyorsun, 'Haberim yok, yapsa yapsa patron yapmıştır' diyor. Artık böyle yok. Bankacı da hesap açarken bakacak artık. Yahu imza sahte. Şube müdürü işini yapmamışsa o da nasibini alacak." Unakıtan, dört ayda 751 bin e-beyanname alındığını belirtirken, "Çile bitti. Vaatandaş oturduğu yerden beyanname verecek, parasını ödeyecek" dedi.