IMF'yi TOBB ikna edecek

Tekstilde 14 aydır gündemde olan KDV indiriminde, IMF'yi ikna işini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üstlendi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2003'te açıkladığı tekstil ürünlerindeki...

ANKARA - Tekstilde 14 aydır gündemde olan KDV indiriminde, IMF'yi ikna işini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üstlendi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2003'te açıkladığı tekstil ürünlerindeki KDV oranının yüzde 18'den 8'e çekilmesi için Maliye Bakanlığı'nda yürütülen çalışmalarda, IMF engeli bir türlü aşılamıyor. Ekonomi yönetiminin talebi üzerine TOBB tekstil sektörünün mevcut durumu, sektörün önerileri ile vergi indirimi sonucu ortaya çıkabilecek mali tablo konusunda bir rapor hazırlamaya başladı. IMF'ye de sunulacak raporla indirimin gerekliliği anlatılacak.
Özel sektörün ısrarla talep ettiği KDV indirimi için hazırlanan kararname taslağıyla tekstil ürünlerinde 10 puanlık KDV indirimine gidilmesini kararlaştırılmıştı. Ancak tekstil sektöründeki bu 10 puanlık indirim IMF'nin vergi kaybına yol açacağı gerekçesiyle itiraz etmesi yüzünden bir türlü hayata geçirilemedi.