IMF'yle ara formül

Sosyal güvenlik reformunun yasalaşma sürecindeki gecikme nedeniyle ertelenen üçüncü gözden geçirmede ara çözüm 'hazırlık' görüşmeleriyle bulundu.

ANKARA - Sosyal güvenlik reformunun yasalaşma sürecindeki gecikme nedeniyle ertelenen üçüncü gözden geçirmede ara çözüm 'hazırlık' görüşmeleriyle bulundu. Gözden geçirme çalışmalarına temel oluşturacak hazırlık çalışmaları için IMF'den teknik düzeyde bir heyet Türkiye'ye çağrıldı. IMF teknik heyetinin, bugün çalışmalarına başlaması bekleniyor.
Hazine Müsteşarlığı dün yazılı bir açıklama yaparak, IMF'den teknik düzeyde bir heyetin üçüncü gözden geçirme çalışmaları öncesi hazırlık çalışmaları yapmak üzere Ankara'ya davet edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) teknik düzeyde bir heyet üçüncü gözden geçirme öncesinde hazırlık çalışmaları kapsamında 2005 yılı sonu kamu maliyesi hedefleri ve gerçekleşmeleri ile kamu maliyesine ilişkin diğer konularda çalışmalarda bulunmak üzere ülkemize davet edilmiştir. Söz konusu heyetin 31 Mart 2006 tarihinde (bugün) Ankara'da çalışmalarına başlaması beklenmekte olup, IMF heyet üyeleri Ankara'daki ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla teknik düzeyde görüş alışverişinde bulunacaktır."
Neden gecikmişti?
AKP hükümetinin IMF ile yol devam edilmesi kararıyla birlikte uygulamaya konulan üç yıllık ekonomi programının yapısal ayağı hükümeti zorluyor. İlk iki gözden geçirmenin yapısal reform taahhütlerini yerine getiremeyen, ancak IMF'nin esnek tutumu nedeniyle 1.7 milyar dolarlık krediye onay alan hükümet, üçüncü gözden geçirmede de zorlukları beklenen hızda aşamadı. Yılbaşında çıkarılması gereken sosyal güvenlik reformundaki gecikme hükümetin Uluslararası Para Fonu'nu üçüncü gözden geçirme çalışmaları için Türkiye'ye çağırmasına engel olmuştu. Bu yasalar hâlâ Meclis'te ve yasalaşma süreci tamamlanamadı.
Yasama sürecindeki uzamanın üçüncü gözden geçirmeyi daha fazla geciktirmemesi için ara formül ise makro hedefler ve gerçekleşmeler üzerindeki teknik görüşmelerin hızla tamamlanmasında bulundu. Makro hedeflere ilişkin çalışma tamamlanırsa, sosyal güvenlik reformunun yasalaşması ile üçüncü gözden geçirme çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlanabilecek.
Dawson'dan bir uyarı daha
Öte yandan IMF Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, IMF heyetinin Türkiye'nin programının üçüncü gözden geçirme dönemi için Türkiye'ye geliş tarihinin, sosyal güvenlik reformuna ilişkin sürecin Meclis'te tamamlanacağı zamana bağlı olduğunu söyledi. Dawson, Washington'daki IMF merkezinde verdiği brifingde, Türkiye'nin sürmekte olan IMF destekli programında zaman zaman yavaşlama ve duraklamalar görüldüğünü ve bunun sıklıkla TBMM takviminden kaynaklandığını kaydetti. Tom Dawson, gözden geçirme amaçlı IMF heyeti ziyaretinden bağımsız olarak, başka bir teknik heyetin rutin bütçe uygulama çalışmaları konusunda Türkiye'yi ziyaret edeceğini de kaydetti.
Türkiye'de Merkez Bankası'nın başkanının henüz belirlenmediğinin hatırlatılması üzerine Dawson, IMF'nin normal olarak merkez bankalarına ilişkin bu tür konulara karışmadığını ve bunun, hükümet meselesi olduğunu belirtti.