'IMF'yle dar ekiple çalışıyoruz iki senaryoya da hazırlanıyoruz'

'IMF'yle dar ekiple çalışıyoruz iki senaryoya da hazırlanıyoruz'
'IMF'yle dar ekiple çalışıyoruz iki senaryoya da hazırlanıyoruz'

Ali Babacan, OECD toplantılarında İsviçre, Belçika, Hollanda, Şili, Rusya Federasyonu?ndan gelen muhatapları ve AB Komisyonunun Ekonomiden Sorumlu ve IMF I. Başkan Yardımcısı John Lipsky ile ikili görüştü. FOTOĞRAF: MUSTAFA YALÇIN /AA

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yeni hükümetin IMF ile görüşmeleri tekrar başlattığını hatırlatarak, 'Hükümet olarak her iki senaryoya göre de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Üst düzeyde dar bir ekiple bu müzakereleri götürüyoruz' diye konuştu

PARİS - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF ile müzakerelerin devam ettiğini belirterek, hükümetin hazırlıklarını her iki senaryoya göre de yaptığını söyledi. OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak için Paris’te bulunan Babacan, Türk basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı düzenledi.
IMF ile görüşmelerle ilgili soru üzerine Babacan, Türkiye’de yeni hükümetin IMF ile görüşmeleri tekrar başlattığını hatırlatarak, “Kendi değerlendirmelerimiz devam ediyor. Hükümet olarak her iki senaryoya göre de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Üst düzeyde dar bir ekiple bu müzakereleri götürüyoruz” diye konuştu. Babacan, Hazine’nin yazılı veya kendisinin bir beyanda bulunmaması halinde bu konudaki söylentilere itibar edilmemesini istedi. Babacan, IMF ile görüşmelerle ilgili dışardan yapılan spekülasyonların sürece zarar verdiğini ifade etti.

‘En hızlı Türkiye toparlanır’
Babacan, Türkiye’nin, OECD ülkeleri arasında en hızlı toparlanma yaşayacak ülkelerden biri olarak gösterildiğini söyledi. Babacan, Türkiye’nin, hayata geçirdikleri tedbirler, destekleyici para politikası ve kredi kanallarının işliyor olması sayesinde krizi daha güçlü atlatacağını ifade etti.
Babacan, bunun da Türkiye’nin bankacılık sektöründe yaptığı reformlar ve bu reformların hayata geçirilmesinin ne kadar etkili olduğunu gösterdiğini söyledi. Babacan, Fransa’da Pierre Lelouche’nun Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan olarak tayin edilmesiyle ilgili bir soru üzerine, yeni Fransız Bakanın daha önce Türkiye ve Fransa arasındaki sorunların teşhis edilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin özel temsilcisi olarak görev yaptığını anımsattı. Babacan, “Türkiye ve Fransa arasındaki sorunlarda en büyük sıkıntı bilgi eksikliği. Türkiye’yi iyi bilen birisinin Avrupa Bakanı olması olumlu bir yaklaşım. Hayırlı olsun” dedi. (aa)

Krizde işsizlik sorunu, insani boyut öncelikli
Ali Babacan, Türkiye’de finans kesiminin sağlıklı yapısı sayesinde bu sektöre yönelik olarak büyük tedbirler almaya ihtiyaç duyulmadığını, bu alanda atılmış olan adımların ne kadar yerinde olduğunu ve bunun Türkiye’ye nasıl bir avantaj sağladığını finans kesiminin sorunuyla boğuşan ülkelerin bakanlarının anlattıklarından bir kere daha teyit etme fırsatı bulduğunu kaydetti.
Konuşmasında krizin insani boyutunun da unutulmaması gerektiğinin altını çizdiğini belirten Babacan, bu kapsamda hemen hemen tüm üye ülkelerde hızla yükselmekte olan ve uzun sürede bu düzeyde kalması beklenen işsizlik sorunun öncelikle ele alınması gerektiğini vurguladığını bildirdi. İstihdamın desteklenmesi için kısa ve uzun dönemde uygulanması gereken politikalara da değindiğini ifade eden Babacan, kısa dönemde aktif iş gücü programları ve istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması gibi tedbirlerin etkili olacağına ve tedbirlerin yatırımları ve büyüme potansiyelini artıracak orta vadeli politikalarla desteklenmesi gerektiğini söylediğini bildirdi.