İMKB başkaldırıyor

Ay sonunda yapılacak olan Fransa'daki AB Anayasası referandumuna odaklanan Türk mali piyasalarında bu belirsizliğe karşın pozitif hava korunuyor.

İSTANBUL - Ay sonunda yapılacak olan Fransa'daki AB Anayasası referandumuna odaklanan Türk mali piyasalarında bu belirsizliğe karşın pozitif hava korunuyor. Son günlerde özellikle işlem hacmi düşük küçük hisselerdeki alımlarla yükselişe geçen İMKB, dün de çıkışını sürdürdü. İlk seansta 25.633 puana yükselen borsa ikinci seans gelen sınırlı kâr satışlarına rağmen günü 259 puanlık artışla 25 bin 464 puan seviyesinden tamamladı. İşlem hacmi ise 762 milyon YTL'de kaldı.
Vergi ödemelerinin etkisiyle satıcılı döviz piyasasında ise dolar 0.3 YKr değer kaybederek 1.3710 YTL'den, avro ise 1.5 YKr düşüşle 1.7220 YTL'den günü tamamladı. Vergi ödemelerine bağlı olarak yaşanan TL ihtiyacı bono faizlerinde ise zayıf satışlara neden oldu. Buna rağmen faizler mevcut seviyeleri olan yüzde 17.30'dan günü tamamladı. Fransa'daki referandum belirsizliğinden olumsuz etkilenen İMKB'de son günlerde başlayan temkinli çıkış sürüyor.
'Düşüş trendi kırıldı'
Borsanın 25.000 seviyesini destek yaptığını ve düşüş trendinin kırıldığını belirten borsa çevreleri temkinli çıkışın sürebileceği görüşünde. Borsanın bundan sonraki ara direcinin 25.700-25.800 aralığında olduğunu belirten Acar Menkul Değerler Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, "Ancak bunlar ara direnç seviyeleri olarak görünüyor. Daha kuvvetli direnç seviyeleri ise 26.000-26.200 puanda bulunuyor. Borsa özellikle küçük hisselerdeki hareketlerle önümüzdeki hafta bu dirençleri deneyebilir" yorumu yaptı.
Fransadaki referandum tedirginliği yüzünden önümüzdeki haftada işlem hacminde önemli bir yükseliş beklemeyen borsa çevreleri, bu yüzden endeks bazında ciddi bir hareket yaşanmasa bile küçük hisselerde
önemli fırsatlar yaşanabileceğini öne sürdü.
Vergi dövizi vurdu
Hafta boyunca vergi ödemeleri yüzünden döviz piyasasında satıcılı bir seyir yaşandı. Dün vergi ödemeleri için belirlenen son gün olması yüzünden dövizdeki satışların artarak sürdüğünü belirten bankacılara göre, bu hafta vergi ödemelerine bağlı olarak piyasadan yaklaşık 3 milyar YTL (3 katrilyon TL) çıkış yaşanmış olabilir. Pazartesi gününden itibaren vergi ödemelerine bağlı artan satışların kesileceğine dikkat çeken bankacılar, kurlarda Fransa'daki referanduma bağlı tedirginlikle birlikte bir miktar yükseliş yaşanabileceğini söyledi. Bono piyasasında ise hafta ortasına kadar geçecek sürede ihaleler ve Hazine'nin yapacağı 6.33 milyar YTL (6.33 katrilyon TL) itfasının bekleneceği ve faiz oranlarında yüksek seviyelerin korunacağı görüşü hâkim.