İMKB 'dalgada' en çok düşen ilk beşte

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), son dalgalanmalardan en fazla etkilenen borsalar arasında yer aldı. Dünya Borsalar Federasyonu verilerine göre, Nisan-Mayıs 2006 döneminde...

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), son dalgalanmalardan en fazla etkilenen borsalar arasında yer aldı. Dünya Borsalar Federasyonu verilerine göre, Nisan-Mayıs 2006 döneminde İMKB, Arjantin Buenos Aires Borsası ile birlikte yatırımcılarına yüzde 13.1 oranıyla en fazla kaybettiren beş borsa arasına girdi.
Yapılan değerlendirmede mayısta Kolombiya borsası yüzde 18.3, Hindistan yüzde 14, Bombay yüzde 13.7 düşerek en fazla kaybettiren borsaların başında yer aldı.
Nisan-mayıs döneminde yükselen borsa sayısı ise dörtte kaldı. Çin borsası 17.8 ile ilk sırada yer alırken, Çin'i, sırasıyla Slovenya, Şanghay, Lima, Filipinler ve Tahran borsaları takip etti.
Piyasadaki dalgalanmalar, dünya genelindeki 55 borsadan 49'unun düşmesine yol açtı.
İMKB, mayıs ayları itibarıyla yıllık bazda ise yüzde 51.1 prim yaptı. Mayıs 2005-Mayıs 2006 arası Kolombiya Borsası yüzde 89.9 artışla yatırımcılarına en fazla kazandıran borsa oldu. İMKB ise son bir yılda yüzde 51.1 artışla 55 borsa arasında en çok kazandıran yedinci borsa oldu. Yıllık bazda, Lima Borsası yüzde 83.7 artışla ikinci, olurken sırasıyla Malta yüzde 68.3, Çin yüzde 59, Bombay yüzde 54.9 artışla beşinci oldu. Yıllık bazda Asya'daki gelişmekte olan piyasa borsalarındaki artış dikkati çekti. Yıllık bazda Tahran Borsası yüzde 24.1 düşüşle tek gerileyen borsa olarak dikkat çekti.