İMKB dünyaya uydu, banka hisseleriyle coştu

İMKB dünyaya uydu, banka hisseleriyle coştu
İMKB dünyaya uydu, banka hisseleriyle coştu

Fed?den gelen, faiz artırımı olmayacağına ilişkin açıklamalar dün de global borsalarda yüzde 1.5?leri aşan yükselişlere neden oldu. FOTOĞRAF: REUTERS

Faizlerin kısa vadede artmayacağı beklentisiyle coşan global borsalar İMKB'yi de tetikledi. Yabancıların banka hisselerindeki alımlarıyla İMKB 48.864 puana çıktı
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Global borsalarda devam eden yükseliş İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na doping oluyor. Gelişmiş ülkelerin Merkez bankaları ve hükümet temsilcilerinin faiz oranlarını kısa vadede yükseltmeyeceklerini açıklamasıyla global borsalarda haftabaşından bu yana başlayan çıkış trendi İMKB’ye de itici güç oldu.
Dün banka hisseleri önderliğinde kuvvetlenen çıkış trendi ile İMKB günü 728 puan çıkışla 48.864 puandan tamamladı. Hisse senetlerinin ortalama değer artışı yüzde 1.51 düzeyinde gerçekleşti. 

Yabancılar banka aldı
Dün yabancı aracı kurumların özellikle bankacılık hisselerinde yaptığı alımlarla borsada sert çıkış yaşandığını söyleyen borsa çevreleri, kısa vadede kâr satışları gelebileceği uyarısında bulundu. İMKB’nin 50.000-51.500 puanda güçlü dirençleri bulunduğunu hatırlatan bir borsacı, “İMKB 45.800 puandan bu yana bir tepki çıkışı yaşıyor. Dün ilk kez banka hisselerini devreye soktuklarını gördük. Bu arada global borsaların yükselişini sürdürmesi de İMKB’yi destekliyor. Ancak 50 bin puan ve üzerinde kâr satışı gelebilir özellikle banka hisselerinde” iddiasında bulundu.   

Dünya borsaları da çıkışta
Bu arada dün global borsalardaki yükseliş de sürdü. Avrupa borsalarında yüzde 1’leri aşan çıkışlar dikkat çekerken, saat farkı nedeniyle geç açılan ABD borsaları ise açılışta yüzde 1’e yaklaşan yükselişler yaşadı. Haftasonu açıklanan ABD işsizlik verisi kötü çıkmasına karşın hükümet temsilcilerinin ve merkez bankalarının faizde düşük seviyelerin korunacağını duyurmasının global borsaları desteklediği görüldü. Faizlerde bir süre daha çok düşük seviyelerin korunacağının haftasonu bir kez daha altının çizilmesi üzerine risk alma iştahının arttığına dikkat çeken bir analist, “Bu carry trade imkanını artırdı. Düşük faizle borçlanıp diğer piyasalarda yüksek getiri peşine düşenler bu açıklamalardan güç alıp pozisyon almaya başladı. Kısa vadede olumlu etkisi sürebilir” dedi.

Dolar tuş oldu
Bu arada düşük faiz politikası dolar bozdurup hisse senedi ve emtia alımlarını güçlendirdiği için dün de dolardaki değer kaybı sürdü.
Avro/dolar paritesi dünkü işlemlerde 2009’un en yüksek seviyesi olan 1.5060’ı test etti. İşlem bazında 1.5044 seviyesini gördü.
Dolar, dün aynı zamanda bir grup para birimi sepetine karşı son 15 ayın en düşük seviyesi olan 74.90 seviyesine geriledi. Dolardaki değer kaybıyla yükselişi süren spot altının ons fiyatı ise sabah saatlerinde 1.114 doları görerek yeni bir rekor daha kırdı. 

Dolar 1.52’ye düşebilir
Doların avro karşısında rekor değer kaybı yaşamasına karşın ABD yönetiminin bundan hiç kaygı duymadığını hattı açıkça olmasa da desteklediğini belirten para yöneticileri döviz piyasasında önümüzdeki döneme ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Dolar avro paritesini önümüzdeki dönem 1.52 seviyelerinde görebiliriz. Doların değer kazanabilmesi için ya Fed’in faiz artırımı sinyali vermesi gerekiyor ya da borsalarda çok sert kâr satışları görülmesi lazım. Kısa vadede bu iki ihtimal de bence zayıf.”